HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Predaj ruského obilia napriek obmedzeniam prudko rastie

Ilustračný obrázok / AFP

Z najnovšej správy ruského poľnohospodárskeho dozorného orgánu vyplýva, že svetový vývozca obilia číslo jeden, Rusko, zvýšilo medziročne predaj svojej pšenice v zahraničí až o 20 percent, informuje portál RT.

V roku 2020 údajne export obilia vzrástol na 57,5 ​​milióna ton. Agentúra kontrolovaná ruským ministerstvom poľnohospodárstva uviedla, že na prvom mieste v zozname celkových predajov obilia do zahraničia je vývoz pšenice vo výške 38,3 milióna ton.

Ruské obilie sa vyvážalo do 138 krajín, medzi ktoré patria hlavne Turecko, Egypt, Irán, Saudská Arábia, Čína, Bangladéš, Kazachstan. Začiatkom tohto roka Rusko zaviedlo vývozné limity pre určité zrná vrátane pšenice, raže, jačmeňa a kukurice na zvyšok hospodárskeho roku, ktorý sa skončil 30. júna.

Švajčiarska virologička radí celoeurópsky lockdown

Tento krok bol zameraný na ochranu domácej ponuky a na zabránenie zvyšovania cien uprostred hospodárskych otrasov z pandémie Covid-19 a prepadu cien ropy.

Ruské poľnohospodárske poradenstvo SovEcon znížilo svoj odhad ruského vývozu pšenice 2020 – 21 zo 40,8 milióna ton na 36,3 milióna, s odvolaním sa na nadchádzajúcu kvótu vývozu obilia a vývoznú daň z pšenice, ktorá nadobudne účinnosť 15. februára.

Kto bude ďalší ruský prezident? Žirinovskij má svoje typy

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info