Ján Čarnogurský kladie zásadné otázky k tomu, čo sa stalo Lučanskému.
30 | 12 | 2020 I

Čarnogurský ako bývalý minister spravodlivosti i predseda vlády sa pýta, ako mohol byť Lučanský umiestnený na cele osamote, keď pravidlá umiestňovania na samotku sú jasne dané. Nezdá sa, že by v tomto prípade bol pre samotku dôvod. Pre vládu má aj odkaz.


K tomu, čo sa stalo a čo otriaslo celým Slovenskom, sa vyjadril aj Ján Čarnogurský. Ako bývalý disident a teda väznená osoba, ale aj ako minister spravodlivosti, pod ktorého väznice spadali, má otázky.

Prvá otázka znie, ako mohol byť umiestnený na cele osamote,“ načrtáva okolnosti tragédie. „Predsa „dať na samotku“ bol druh disciplinárneho trestu, ak väzeň porušoval väzenský poriadok. Takýto trest mohol trvať len obmedzený čas, tuším päť dní. Generál Lučanský však bol od začiatku väzby umiestnený sám na cele. Je to tým podivnejšie, že podľa správy generál Lučanský mal pridelenú psychologickú pomoc,“ informuje bývalý premiér a minister spravodlivosti.

Šokujúce detaily o samovražde generála Milana Lučanského
Slovensko včera zažilo ďalší šok týkajúci sa bývalého exprezidenta polície Milana Lučanského. Jeho pokus o samovraždu rozvíril verejnú mienku a medzi ľudom sa začali šíriť nielen zaručené informácie, ale aj otázky. Čítať ďalej
30 | 12 | 2020 | Jozef Uhlárik ml.


Čarnogurský spomína na časy, keď bol väznený on sám. Myslí si, že v prípade Lučanského by sa malo zverejniť viac informácií. „Keď som bol v roku 1989 vo vyšetrovacej väzbe, boli sme na cele vždy najmenej dvaja. Keby bol generál Lučanský na cele ešte s ďalším spoluväzňom, pokus o samovraždu by nebol možný. Pred krátkou dobou na pokyn generálneho prokurátora Žilinku robili vo väznici v Prešove, kde bol generál Lučanský vo väzbe kontrolu podmienok väzby Lučanského, okresný a krajský prokurátor v Prešove. Generálny prokurátor by mal zverejniť podrobnejšie obsah správy prokurátorov (všetko nemusí podliehať zverejneniu aj s ohľadom na rodinu generála).“ upresňuje Čarnogurský.

Bývalý minister spravodlivosti upozorňuje súčasnú vládu, že akými zbraňami bojujú, takými môžu aj oni zhynúť. „Načrtnem teraz hypotetickú situáciu. Generála Lučanského vzali do väzby na základe výpovedí obvinených, ktorí spolupracujú s vyšetrovateľmi za prísľub nižšieho trestu. Ak dôjde po voľbách k výmene vlády, plne podľa demokratických pravidiel a k moci sa dostane súčasná opozícia, potom sa prihlásia k spolupráci s políciou obvinení alebo už aj teraz odsúdení a začnú vypovedať ako na nich robili nátlak, aby vypovedali proti teraz obvineným, či už to bude pravda alebo nie.

Také výpovede budú stačiť na obvinenie a uvalenie väzby na tých, ktorí sú teraz pri moci. Na dôvažok, súčasné alternatívne médiá, potom už nie alternatívne, začnú uverejňovať vytrhnuté z kontextu časti výpovedí „svedkov“ proti tým, ktorí sú teraz pri moci,“ dvíha varovný prst.Baránek: Lučanský neprežil väzbu v demokratickej krajine. To je absolútna deštrukcia akejkoľvek právnej istoty
30 | 12 | 2020 | sefredaktor