HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

ABSURDNÉ: Za nosenie ruskej baranice hrozí väzenie!

Ilustračný obrázok © Shutterstock

19-ročný Ukrajinec čelí poriadnym problémom, pretože porušil protikomunistické opatrenia tým, že si obliekol zimnú čiapku s komunistickým symbolom, informuje portál RT.

Ukrajinská polícia v meste Ľvov v pondelok informovala, že po zadržaní tínedžera bolo začaté trestné stíhanie pre porušenie prísnych miestnych zákonov, ktoré „zakazujú používanie komunistických symbolov na odevoch“. Prokuratúra tvrdí, že maximálna výška trestu bude päť rokov za mrežami.

Podľa miestnych novín Dilo „protiteroristický“ operatívny pracovník Igor Sholtys zadržal mladého muža, ktorého meno nebolo zverejnené, zatiaľ čo bol na prechádzke s priateľom. Mal oblečenú tradičnú sovietsku baranicu s ušnou klapkou, na ktorom bol komunistický erb kladivo a kosák.

Sholtys sa pýtal muža, odkiaľ má takúto čapicu. Tínedžer tvrdil, že si ju kúpil na blšom trhu, pretože bola zima, a nevedel že takéto symboly sú zakázané. Keď „vyšetrovanie“ odhalilo, že chlapec vie po rusky, bola privolaná polícia.

„Majdan bol biznis“ – hovorí ukrajinský prokurátor – „USA na ňom zarobili 50 miliárd“

Policajti baranicu skonfiškovali a vzali chlapca na prípravu obvinení. Vyšetrovanie v predsúdnom konaní pravé prebieha.

Ukrajinský parlament prijal v roku 2015 zákaz komunistických symbolov ako kladivo a kosák. Rovnako ako ikony z doby sovietskej éry, občania môžu čeliť väzeniu aj za spievanie bývalej hymny ZSSR alebo ktorejkoľvek z jeho bývalých republík.

Turecko bude môcť vyrábať ruskú priekopnícku vakcínu Sputnik V, tvrdí minister zahraničia

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info