fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Trump zosadil Obamu z pozície Najobdivovanejší muž USA

Prezident USA Donald Trump z 9. januára 2020 /SITA (AP Photo / Jacquelyn Martin, File)
Donald Trump sa dostal na vrchol každoročného Gallupovho prieskumu ako najobdivovanejší muž USA. Titul prebral Barackovi Obamovi, ktorý vyhrával v prieskume posledných 12 rokov. Teraz je na druhom mieste a Joe Biden obsadil tretiu priečku, informuje portál RT.

Osemnásť percent respondentov prieskumu, ktorý bol zverejnení v utorok, označilo prezidenta Trumpa za svojho najobdivovanejšieho muža, zatiaľ čo Obamova podpora klesla na 15 percent. Napriek tomu, že sa blížil deň jeho prezidentskej inaugurácie, získal Biden iba šesťpercentnú podporu.

Do prvej desiatky sa dostali aj Anthony Fauci, pápež František, Elon Musk, Bill Gates, senátor Bernie Sanders (I-Vermont), LeBron James a dalajláma.

Súveký americký prezident zvíťazil v Gallupovom každoročnom prieskumom 60-krát zo 74 rokov, počas ktorých sa prieskum uskutočnil. Trump skončil v rokoch 2017 a 2018 na druhom mieste za svojim predchodcom Obamom a v roku 2019 boli obaja súčasne na najvyššej priečke.

Trump by vraj mohol vyhlásiť stanné právo a povolať do Washingtonu armádu

Dnešné víťazstvo Trumpa v prieskume mnohí označujú za dôkaz vytrvalej podpory prezidenta medzi Američanmi.

Trump síce získal v prieskume celkovo menej ako 20 percent, ale za „najobdivovanejšieho muža“ ho z radov  republikánov zvolilo až 48 percent respondentov. Pre porovnanie, medzi tými, ktorí sa označili za nezávislých, hlasovalo za Trumpa 11 percent.

WHO varuje, že pandémia Covid-19 nie je ani posledná ani „tá najväčšia“

Jeden z Obamovcov nakoniec predsa len skončil na popredných priečkach hitparády. Bývalá prvá dáma Michelle Obamová bola označená za „najobdivovanejšiu ženu“ roka – tretíkrát. Za ňou nasledovala Kamala Harrisová, Oprah Winfrey, či Alexandria Ocasio-Cortez (D – New York) a Hillary Clintonová.

Gallupov prieskum sa uskutočnil medzi 1.000 respondentmi medzi 1. a 17. decembrom a jeho chybovosť bola plus alebo mínus štyri body.

Pentagon odmieta Bidenove tvrdenia, že bráni prechodu moci

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info