fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Šeliga chce, aby stráž mohla vyviezť „nespratných poslancov“ zo sály

šeliga
FOTO:TASR - Jaroslav Novák

Rokovací poriadok treba meniť – vyjadril sa podpredseda parlamentu Juraj Šeliga. Podľa neho – po zmenách poriadku by napríklad parlamentná stráž mohla „nespratníkov“ vyviesť z rokovacej sály.

Podľa Juraja Šeligu by v parlamente mohla pomôcť stráž, ktorá by z pléna mohla vyviesť poslancov, ktorí sa „nevedia spratať do kože“. Vo všeobecnej rovine podpredseda parlamentu tvrdí, že „rokovací poriadok Národnej rady SR je potrebné meniť, upratať treba legislatívny proces.“ Viac informácií k tejto téme ponúkol web aktuality.sk.

Parlament by sa mal podľa Šeligu chcieť čo najviac priblížiť ľuďom a komunikovať na úrovni 21. storočia. Vie si predstaviť zlepšenie internetovej stránky či aplikácie NRSR.

Problém nemá ani s povolením vizuálnych pomôcok v pléne, ak by súviseli s predkladaným návrhom. Prijať by sa mohol aj etický kódex poslanca.

„Sú veci, ktoré treba zlepšiť v legislatívnom procese. Je dohoda, že sa tomu budeme venovať budúci rok. Tak, aby to bolo transparentné, verejné, ale aby sa zachovalo, že to nebude prebyrokratizované,“ uviedol Juraj Šeliga.

Šeliga vyzval prezidentku odložiť vymenovanie Maroša Žilinku

Jasnejšie by sa podľa neho dali upraviť pripomienkové konanie či fungovanie výborov. Za dôležité označil lehoty pri schvaľovaní pozmeňujúcich návrhov, ktoré podľa neho parlament pravidelne obchádza.

„Dajú sa procesne skrátiť hlasovaním pléna, ale myslím si, že by mala ostať nejaká minimálna lehota. Je to dobré, aby aj ľudia mohli vedieť, čo obsahujú,“ vysvetlil. Pri predlžovaní lehôt ale Šeliga upozorňuje, aby sa nezabrzdilo prijímanie zákonov úplne.

Šeliga považuje za vhodné, aby mal parlament moderný web, kde by mohli ľudia sledovať, čo sa v ňom deje s konkrétnym návrhom. Aj v súčasnosti sa zverejňujú informácie, no podľa Šeligu by sa to dalo robiť aj spôsobom zodpovedajúcim 21. storočiu. V súvislosti s mobilnou aplikáciou NRSR, ktorá existuje, poznamenal, že jej stav odráža bývalé vedenie pod Andrejom Dankom (SNS). Myslí si, že sa dala zmodernizovať a nemuselo by to byť drahé, keby sa napríklad zapojili šikovní IT-čkari cez hackathon. Poukázal na ČR, kde dokázali za 48 hodín vytvoriť aplikáciu na boj s ochorením COVID-19.

Podľa Vagoviča žijeme prelomové časy. „A stačilo, aby zametač Kováčik dozametal,“ doplnil Šeliga

Problém by nemal ani s opätovným povolením vizuálnych pomôcok v pléne. „Vysypať 12 miliónov ‚v keši‘ pred rokovací pult nie je dobré. To by malo ostať zakázané,“ uviedol s tým, že ak by ale minister či poslanec pri predkladaní zákona ukázal graf alebo prezentoval materiál s pomocou monitoru v rokovacej sále, nemal by s tým problém. „Ale ak tam niekto bude nosiť plagáty ako ‚Fico je zlodej‘ a podobne, to si myslím, že by malo byť mimo sály,“ dodal.

Za širokú označil otázku etického kódexu poslanca. Myslí si, že by mala riešiť i preukazovanie majetku poslancov. Poznamenal, že už upravili napríklad prijímanie darov zavedením trestného činu prikrmovania. „Máme rozpracovaný nejaký materiál tak, aby sme parlamentu pomohli vrátiť aj kultúrnosť v tom najširšom slova zmysle,“ uviedol s tým, že v budúcom roku sa zrejme kódex príjme. Skôr ako etický kódex by podľa Šeligu pomohla parlamentná stráž, ktorá by mohla vyviesť z pléna poslancov, ktorí sa „nevedia spratať do kože“. „Etický kódex alebo aj iné kódexy sú pomôckou, nevedia urobiť z hulvátov slušných ľudí,“ uzavrel.

Šeliga vykázal zo sály poslancov ĽSNS, dmietali predložiť negatívny test

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info