fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Najvyšší súd v pondelok rozhodne o predĺžení Haščákovej väzby. Hrozí mu basa na 20 rokov

Jaroslav Haščák. Foto TASR

Jaroslav Haščák, finančník a jeden z najbohatších Slovákov strávil Vianoce za mrežami. V pondelok sa dozvie, či tam bude aj počas Silvestra, respektíve aj v prvých týždňoch či mesiacoch budúceho roka.

V rukách polície skončil Jaroslav Haščák v utorok 1. decembra po tom, ako si ho najskôr zavolali na výsluch, a potom s ním aj s ozbrojenými kukláčmi odišli do sídla Penty. Po prehliadke jej priestorov skončil za mrežami, pretože polícia voči nemu vzniesla obvinenia súvisiace s kauzou Gorila a legalizácie príjmu z trestnej činnosti, a prokurátor z Úradu špeciálnej prokuratúry po dvoch dňoch rozhodol, že podá žiadosť na jeho väzbu.

Pred väzbou ho neuchránili ani advokátske esá z Čiech

Tú sudkyňa pre prípravné konanie Pamela Záleská napokon akceptovala, a tak finančník a spolumajiteľ spoločnosti Penta putoval do väzby. Vyhnúť sa jej mu nepomohla ani pätice obhajcov, medzi ktorými nechýbala jeho manželka Valéria, a ku ktorým sa neskôr pridal bývalý český minister vnútra a uznávaný advokát Tomáš Sokol a aj jeho krajan a ďalší uznávaný český advokát Lukáš Trojan. „Väzobné stíhanie Jaroslava H. je nezákonné a neopodstatnené,“ bránili svojho mandanta jeho právni zástupcovia Martin Škubla a Lukáš Trojan. Haščákovo trestné stíhanie hodnotil Trojan ako účelový pokus o kriminalizáciu štandardných obchodných vzťahov.

Haščákovi advokáti tiež upozorňovali na tri argumenty voči jeho väzbe a tvrdili, že dochádza k zneužívaniu inštitútov trestného konania. „Účelové vylákanie Jaroslava H. na výsluch v nesúvisiacej trestnej veci, jeho následné zadržanie a realizácia prehliadky priestorov spoločnosti Penta s nasadením Lynx Commanda boli absolútne neprimerané,“ konštatovali právni zástupcovia, podľa ktorých je Jaroslav Haščák v kolúznej väzbe bezdôvodne.

Väzba má na Haščáka aj osobný dopad, vymazali ho zo spoločnej fotografie partnerov

Zlomí nahrávka Gorily väz prvému vplyvnému človeku?

Advokáti finančníka označujú údajné ovplyvňovanie svedkov prostredníctvom médií za bizarné zdôvodnenie zo strany súdu. „Vplyv Jaroslava H. a skupiny Penta na to, akým spôsobom slovenské médiá interpretujú kauzu Gorila, bol preukázateľne zanedbateľný, keďže drvivá väčšina mediálnych výstupov k tejto kauze bola pre Jaroslav H. negatívna,“ tvrdia finančníkovi obhajcovia. Prípad, pre ktorý vyšetrovateľ obvinil Haščáka súvisí s tým, ako sa pred rokmi dostal k zvukovej nahrávke Gorila, ktorá zachytávala jeho konšpiračné stretnutia s politikmi a štátnymi úradníkmi.

Vtedy mu ju za úplatok 6 miliónov korún (asi 200-tisíc eur) mal poskytnúť bývalý šéf kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby Ľubomír Arpáš, ktorého polícia zadržala 24. novembra počas akcie Božie Mlyny a v súčasnosti je tiež vo väzbe. S Haščákom zadržali aj Danu Arpášovú, ktorá pracovala v SIS ako tajná agentka. Obaja manželia mali s firmou pod kontrolou Jaroslava Haščáka uzavrieť zmluvu na fiktívne poradenské služby za 194-tisíc eur, no skutočnosti išlo podľa polície o odmenu za predaj nahrávky Gorila. O predĺžení Haščákovej väzby bude dnes rozhodovať Najvyšší súd. Finančníkovi a spolumajiteľovi Penty hrozí v prípade dokázania viny až dvadsaťročné väzenie.

Haščákovi obhájcovia: Uvalenie väzby je bezprecedentné porušenie princípov spravodlivého procesu

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info