HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Sibír sa pripravuje na päťdesiatstupňové mrazy

Illustračne foto / Pixabay

Ruské hydrometeorologické centrum predpovedalo, že na Sibíri bude do konca roka teplota až -50 stupňov Celzia, čo je asi o 20 stupňov menej ako typická decembrová teplota, informuje portál RT.

V malom mestečku Verkhoyansk bola počas leta zaznamenaná najvyššia teplota až +38°C

„Extrémne chladné počasie sa na Sibíri dlho neobjavilo,“ vysvetlil Roman Vilfand, vedecký riaditeľ Hydrometeorologického centra, pričom dodal, že nadchádzajúci mráz bude dosahovať rekordné hodnoty.

„Teplota je 20 až 24 stupňov pod normálnou hodnotou. Napríklad v strede Krasnojarskej oblasti by sa teplota mala pohybovať okolo -50 stupňov,“ ďalej poznamenal riaditeľ.

Vojnová loď kráľovského námorníctva sa vrátila do prístavu kvôli vypuknutiu Covid-19 na palube

Podľa Vilfanda je extrémny chlad tiež dôsledkom zmeny podnebia. Poukazuje na to, že „globálne otepľovanie nie je iba o vysokých teplotách, ale aj o veľkej variabilite“.

Nestálosť teplôt sa zvýraznila začiatkom decembra, keď na severe Sibíri boli teploty vyššie o viac ako 10 stupňov oproti norme, pričom časti krajiny prekonali historické rekordy. Napríklad 1. decembra zaznamenala jakutská dedina Saskylakh teploty -4,4°C, čím takmer prekonala doterajšie maximum -7,7°C z roku 1954.

Pápež vyzýva na použitie vakcíny proti COVID-19

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info