HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Poberatelia minimálnych dôchodkov, netešte sa, vláda vám nepridá ani cent

Ilustračný obrázok pixabay.com

Minimálne dôchodky sa od budúceho roka zmrazia, Sociálna poisťovňa ušetrí na najchudobnejších desiatky miliónov eur.

Minimálne dôchodky sa pre 216-tisíc ich poberateľov od začiatku budúceho roka nebudú zvyšovať, zostanú v rovnakej výške ako v tomto roku. Základná suma minimálnej penzie sa odpojí od priemernej mzdy na Slovensku. Informuje portál webnoviny.sk.

Obnoví sa aj zohľadňovanie len tzv. kvalifikovaných rokov dôchodkového poistenia pri posúdení nároku na minimálnu penziu. Žiadateľovi o dôchodok sa tak z hľadiska nároku na minimálny dôchodok opäť vezmú do úvahy len tie roky poistenia, pri ktorých v hrubom zarábal mesačne najmenej 24,1 percenta z priemernej mzdy.

Sestra premiéra sa pustila do Matoviča už aj za okresané 13. dôchodky

Napríklad za rok 2019 by išlo o hrubý mesačný zárobok najmenej 263 eur. Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení, ktorá nadobudne účinnosť od 1. januára budúceho roka.

Schválením novely zákona má Sociálna poisťovňa v budúcom roku ušetriť 59 miliónov eur, v roku 2022 zhruba 76 miliónov eur a v roku 2013 približne 103 miliónov eur.

Minimálny dôchodok pri získaní 30 tzv. kvalifikovaných rokov dôchodkového poistenia bude od začiatku budúceho roka naďalej 334,30 eura.

Pri 40 kvalifikovaných rokoch penzijného poistenia minimálny dôchodok dosahuje 378,50 eura a pri 45 rokoch poistenia 410 eur.

Od začiatku budúceho roka 13. a 14. platy tiež nebudú oslobodené od sociálnych odvodov.

Vláda dá na 13. dôchodky 300 miliónov eur. Opozícia hovorí o okrádaní dôchodcov

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info