fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Okamžitá imunita? Britskí vedci testujú liek, ktorý vám ihneď poskytne protilátky proti Covid-19

Ilustračné foto / TASR/AP

Britskí vedci začali testovať nový liek, o ktorom tvrdia, že poskytuje okamžitú imunitu proti Covid-19 a mohol by zachrániť mnoho životov tým, že by sa núdzovo poskytol osobám, ktoré boli vystavené koronavírusu, informuje portál RT.

„Výhodou tohto lieku je, že vám poskytne okamžité protilátky, kým očkovanie proti Covid-19 trvá asi mesiac, kým plne začne fungovať,“ uviedla pre portál Guardian Dr. Catherine Houlihanová, virologička z NHS.

Liek, ktorý NHS vyvinula spolu so spoločnosťou AstraZeneca – výrobcom zatiaľ neschválenej britskej vakcíny proti Covid-19 – sa môže stať „skvelým doplnkom v arzenáli zbraní, ktoré sú určené na boj proti tomuto strašnému vírusu“, dodala Houlihanová.

Môže sa použiť v domácnostiach, kde niekto dostal koronavírus, ako aj v nemocniciach, domovoch dôchodcov, univerzitách a inde na potlačenie veľkých prepuknutí choroby, zatiaľ čo očkovanie prebieha po celom svete.

Vojna proti COVID-19: vakcíny prichádzajú, očkovanie sa rozbieha

Vedci sa domnievajú, že liek, ktorý je založený na kombinácii dlhodobo pôsobiacich protilátok AZD7442 spoločnosti AstraZeneca, by mal byť účinný, ak sa ponúkne niekomu, kto bol vystavený koronavírusu v posledných ôsmich dňoch. Predpokladá sa, že okamžitá ochrana poskytnutá týmto liekom bude trvať šesť mesiacov až rok.

Ak sa jeho účinnosť preukáže počas testov a získa britský lekársky regulačný úrad zelenú, liek by mohol byť dostupný už v marci alebo apríli.

BBC údajne získala kópiu kompletnej verzie pobrexitovej obchodnej dohody

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info