HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Pandémia doteraz stála celý svet viac ako 13 biliónov dolárov

Ilustračný obrázok © Shutterstock
Japonské obchodné periodikum Nikkei s odvolaním sa na svojich odborníkov informovalo, že globálni lídri vyčlenili bilióny dolárov na boj proti pandémii koronavírusu a na podporu globálnej ekonomiky, konštatuje portál RT. 

Podľa odhadov celková suma po celom svete teraz presiahla 13 biliónov dolárov. Zahŕňa aj stimulačný balík vo výške 900 miliárd dolárov, ktorý tento týždeň schválil americký Kongres.

Správa uvádza, že prijatie ďalších programov na stimuláciu globálnej ekonomiky viedlo k prudkému nárastu verejného dlhu v popredných krajinách sveta. Odborníci predpokladajú, že v roku 2021 dosiahne 125 percent ich celkového HDP.

Všetky medzinárodné organizácie varovali, že globálna ekonomika sa ešte dlho nevráti na predpandemickú úroveň. Podľa OSN sa tento rok zníži o 5,6 percenta, pretože čoraz viac krajín sa kvôli kríze s koronavírusom ponorilo do recesie.

Covid sa dostal aj na posledný kontinent – Antarktídu

OSN tiež uviedla, že ďalších 207 miliónov ľudí by sa mohlo dostať do extrémnej chudoby z dôvodu závažných dlhodobých dopadov pandémie, čo by ich celkový počet do roku 2030 zvýšilo na viac ako jednu miliardu.

Vo svete je do dnešného dňa zaregistrovaných viac ako 78 miliónov prípadov koronavírusu. Zomrelo viac ako 1,7 milióna ľudí.

Koronavírusom sa nakazili dvaja kardináli blízki pápežovi

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info