Štátne hmotné rezervy sú takmer prázdne. Chýbajú najmä zdravotnícke pomôcky
22 | 12 | 2020 I Jozef Uhlárik ml.

Určite si všetci pamätajú prípad Kajetána Kičuru a prázdnych skladov Štátnych hmotných rezerv, na ktorý po nástupe do vlády upozornil premiér Igor Matovič. Zdá sa, že teraz je situácia podobná, no už pod novým šéfom hmotných rezerv.


Národný kontrolný úrad (NKÚ) vo svojej správe konštatoval, že štátne inštitúcie neboli pripravené nielen na prvú vlnu nového koronavírusu, ale ani na tú druhú.  Odporučil preto Ministerstvu vnútra, aby celý systém riadenia inštitúcií v čase mimoriadnej situácie prešiel komplexnou analýzou, uvádza portál tvnoviny.sk.
Rezervy neboli na šesťdesiat, ale iba na desať dní

Už v októbri poukázali analytici NKÚ na predražený nákup zdravotníckych pomôcok, ako aj na nepripravenosť zodpovedných štátnych inštitúcií na pandémiu. Správa štátnych hmotných rezerv (SŠHR) podľa nich až do konca februára nedostávala jasné požiadavky na zabezpečenie zdravotníckych pomôcok, a preto štát nebol, podľa NKÚ, schopný v prvej etape poskytnúť nevyhnutné pomôcky do nemocníc, zariadení pre seniorov či pracovníkom v prvej línii.

„V rámci mimoriadnej epidemickej situácie mali kľúčovú rolu zohrávať dve poradné odborné komisie - Pandemická komisia vlády a Národná protiepidemická komisia. V oboch prípadoch sme zistili, že ich fungovanie i postavenie v rámci krízového riadenia štátu bolo vysoko formálne a protiepidemická komisia, ktorej šéfom je hlavný hygienik, od roku 2019 vôbec nezasadala“, poukázal podpredseda NKÚ Ľubomír Andrassy na hlavné nedostatky.

Problémom bolo aj to, že do procesov manažovania aktívne vstupoval Permanentný krízový štáb, pri ktorom nie sú podľa NKÚ jasné jeho zákonné kompetencie a pôsobnosť. Úrad vo svojej správe tiež pripomenul, že hlavným koordinujúcim orgánom štátu v čase mimoriadnej situácie je Ústredný krízový štáb a najvyšším orgánom, ktorý má právo i povinnosť rozhodovať, je vláda.

Napriek kontrole a upozorneniam zo strany NKÚ boli sklady hmotných rezerv v polovici septembra naplnené zdravotníckymi pomôckami len na 16 %. „Správa hmotných rezerv nemala k dispozícii rezervy na 60 dní, ako to je zadefinované v uznesení vlády, ale len na 10 dní. Zo 14 druhov zdravotníckych pomôcok mali v dostatočnom množstve pripravené len dve položky a zásoby chirurgických masiek či testov na ochorenie COVID-19 mali dokonca väčšie, ako bolo požadované,“ spresnil najväčšie nedostatky NKÚ.

Hmotné rezervy pri nákupe zdravotníckych pomôcok za viac ako 12 mil. eur porušili zákon
Správa štátnych hmotných rezerv (SŠHR) pri nákupe zdravotníckych pomôcok porušila zákon. Išlo o nákup za viac ako 12 miliónov eur s DPH a pomôcky na základe kúpnej zmluvy mala dodať spoločnosť Lacorp, s.r.o. Čítať ďalej
06 | 05 | 2020 | SITA

Niektoré materiály boli naskladnené iba na desať percent

Podľa kontrolného úradu neboli vôbec k dispozícii vrecia na nebezpečný biologický odpad, požiadavky na jednorazové plášte, rukavice a ochranné štíty boli naplnené ani nie na 10 %. Chýbal aj jasný mechanizmus prerozdeľovania pomôcok a určovanie si priorít. Pomôcky tak podľa NKÚ boli rozdeľované individuálne.

„V priebehu roka 2020 správa rozdelila zdravotnícky materiál za takmer 40 miliónov eur, z toho takmer tri štvrtiny pre rezort zdravotníctva. Najrýchlejšie SŠHR reagovala na požiadavku úradu vlády, ktoré vyskladnili do 2 dní, vybavenie požiadavky ministerstva spravodlivosti však trvalo viac ako mesiac,“ pridal NKÚ ďalší nedostatok.

Správa hmotných rezerv počas núdzového stavu suplovala podľa Andrassyho zásobovanie, ktoré mali zabezpečiť jednotlivé ústredné orgány štátu v rámci svojich kompetencií. Zistenia NKÚ sú zvláštne aj z toho pohľadu, že premiér Igor Matovič po prevzatí vlády kritizoval svojho predchodcu Petra Pellegriniho, že nechal sklady Štátnych hmotných rezerv prázdne, dodáva v závere portál tvnoviny.sk.

Novým predsedom Správy štátnych hmotných rezerv SR je Ján Rudolf
Novým predsedom Správy štátnych hmotných rezerv SR je Ján Rudolf. Vo štvrtok o tom rozhodla vláda. Štátne rezervy dočasne riadila Lucia Gocníková po tom, ako kabinet pre podozrivé nákupy ochranných pomôcok potrebných pre boj s koronavírusom z tohto... Čítať ďalej
14 | 05 | 2020 | SITA