fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
EKONOMIKA ZAHRANIČIE

Záchranný balík pre Američanov a bezpečnostné opatrenia v Európe podporujú rast cien zlata

Ilustračné foto / Pixabay.com

Cena zlata v pondelok vzrástla po tom, čo americký Kongres dosiahol dohodu o záchrannom balíku pre milióny Američanov postihnutých pandémiou. Bezpečnostné opatrenia vo Veľkej Británii taktiež dopomohli k tomu, aby sa sa investori sústredili na drahý kov, informuje portál RT.

Zlato vzrástlo o viac ako jedno percento na 1 900,57 dolárov za uncu, pričom dosiahlo najvyššiu úroveň od 9. novembra, keď bolo na úrovni 1 901,38 USD. Americké futures kontrakty na zlato boli tiež na úrovni 1 904,80 USD.

„Teraz, keď máme za sebou fiškálne stimuly, má zlato dostatočnú hybnú silu, aby sa do konca roka uzavrelo nad 1 900 dolárov a mohlo by sa dokonca vyšplhať až na 1 925 dolárov,“ uviedol pre agentúru Reuters Stephen Innes, hlavný stratég na globálnom trhu v spoločnosti Axi, ktorá sa venuje finančným službám.

„Ak spojíte stimulačný balíček s optimizmom, aby Federálny rezervný systém obmedzil výnosy s vyššou splatnosťou, mohli by sme vidieť, ako zlato zostane podporované minimálne do marca 2021,“ dodal Innes.

Koronakríza v Rusku môže skončiť začiatkom roku 2021, tvrdí šéfka dozorného orgánu pre zdravie

Americký Kongres v nedeľu schválili stimulačný balík vo výške 900 miliárd dolárov, ktorý má poslať okamžitú pomoc Američanom a podnikom, aby sa dokázali vyrovnať s ekonomickou devastáciou pandémie a financovať distribúciu vakcín. Bude to druhý najväčší ekonomický stimul v histórii USA.

Analytici tiež poukazujú na obnovené bezpečnostné opatrenia v Európe, najmä vo Veľkej Británii, ako ďalší dôvod rastu cien zlata. Podľa Michaela McCarthyho, hlavného stratéga spoločnosti CMC Markets, zlato opäť získalo svoj štatút bezpečného aktíva, pretože opatrenia zmenili sentiment na širšom trhu.

Ukrajina bude „musieť“ požiadať Moskvu o pomoc, ak Západ nedodá vakcíny proti Covid-19, varuje Zelenskyj

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info