fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Ruská vakcína Sputnik V je údajne účinná proti najnovšej mutácii Covid-19, ktorá sa zjavila na Britských ostrovoch

Ilustračný obrázok / Shutterstock

Sputnik V, prvá registrovaná vakcína proti Covid-19 na svete, je „vysoko účinná“ aj proti jeho novej mutácii vyskytujúcemu sa vo Veľkej Británii a šíriacemu sa po celej Európe, tvrdí šéf ruského priameho investičného fondu (RDIF) Kirill Dmitriev, informuje portál RT.

„Sputnik V opakovane preukázal svoju účinnosť aj voči novým mutáciám“ uviedol začiatkom týždňa pre novinárov Dmitriev. Ešte predtým hovorca Kremľa Dmitrij Peskov prezradil, že Rusko sa riadi najnovšími informáciami britských vedcov s tým, že vládna pracovná skupina pre Covid-19 podnikne akékoľvek potrebné reakcie.

Európska agentúra pre lieky pripravuje stretnutie so spoločnosťou Pfizer pod tlakom predvianočného schválenia vakcíny

Britský premiér Boris Johnson minulý týždeň oznámil objav novej mutácie Covid-19, ktorá by podľa odborníkov mohla byť až o 70 percent nákazlivejšia ako pôvodný kmeň. Zatiaľ neexistujú žiadne údaje, ktoré by naznačovali, že by bola mutácia smrteľnejšia. Po tomto oznámení uvalilo Spojené kráľovstvo bezprecedentné obmedzenia slobody pohybu.

Rusko k tomuto víkendu oficiálne zaregistrovalo 2 848 377 prípadov Covid-19, pričom v súčasnosti je pod lekárskym dohľadom viac ako 612 000 ľudí. V porovnaní so zvyškom sveta je krajina štvrtá v rebríčku zistených prípadov za USA, Indiou a Brazíliou.

Koronakríza v Rusku môže skončiť začiatkom roku 2021, tvrdí šéfka dozorného orgánu pre zdravie

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info