fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Kolíková: Trvanie núdzového stavu do 29. 12. je s ohľadom na zákon maximálne

Na snímke ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková (Za ľudí. FOTO TASR - Jakub Kotian

Aktuálny zákaz vychádzania súvisí s tým, že platí núdzový stav. Jeho trvanie do 29. decembra je maximálne s ohľadom na aktuálne účinnú právnu úpravu.

Pre TASR to zdôraznila ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí). Otázku predlžovania núdzového stavu by mala vyriešiť novela ústavného zákona o bezpečnosti štátu, ktorú ešte parlament neschválil. Kolíková nevylučuje, že predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) ešte zvolá schôdzu, kde by novelu poslanci schválili.

Na otázku TASR, aké kroky vláda podnikne, ak by sa parlamentu do 30. decembra nepodarilo novelu prijať, odpovedala, že ešte majú pár dní. „Je teoretický predpoklad, že parlament sa zíde. To tiež neviem úplne vylúčiť. Uvidíme, aká bude 30. decembra situácia, aké možnosti bude mať vláda, a s ohľadom na to bude reagovať,“ zdôraznila.

Vyhlásenie núdzového stavu umožňuje vláde prijímať okrem zákazu vychádzania aj ďalšie opatrenia. „Ak sa bavíme o dôvode súčasného núdzového stavu, a to je dôvod pandémie, jedným z nich je mobilizácia. Nariadenie pracovnej povinnosti sa uplatňuje vo viacerých nemocniciach, či už v prípade lekárov alebo iných zdravotníckych pracovníkov,“ dodala Kolíková s tým, že opatrenia hlavného hygienika je možné prijímať aj mimo núdzového stavu.

Sprísnené protiepidemické opatrenia, tzv. lockdown a zákaz vychádzania, ktoré platia od soboty (19. 12.), sa majú skončiť podľa aktuálnej legislatívy 29. decembra.

Smer má ďalšieho kandidáta na demisiu v Matovičovej vláde

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info