fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Štyria muži obvinení z útoku pred kanceláriami Charlie Hebdo

Ilustračný obrázok/TASR

Francúzska národná prokuratúra pre boj proti terorizmu uviedla, že úrady obvinili a zadržali štyroch Pakistancov podozrivých zo spolupráce na útoku pred bývalými kanceláriami týždenníka Charlie Hebdo, pri ktorom boli zranení dvaja ľudia, informuje Guardian.

Štyria podozriví muži vo veku od 17 do 21 rokov boli s útočníkom v kontakte, uviedol v piatok zdroj oboznámený s prípadom. Podľa iného justičného zdroja blízkeho vyšetrovaniu sú podozriví z toho, že si boli vedomí sprisahania útočníka a nabádali ho, aby konal.

Troch z nich v piatok obvinili z účasti na teroristickom sprisahaní a boli umiestnení do vyšetrovacej väzby. Štvrtý už bol v stredu obvinený. Dvaja boli zatknutí v juhozápadnom departemente Gironde, tretí v severnom prístavnom meste Caen a posledný v parížskom regióne.

„Zdieľajú útočníkovu ideológiu a jeden z nich vyjadril svoju nenávisť voči Francúzsku niekoľko dní pred skutkom,“ uviedol jeden zo zdrojov. Správa o obvineniach prichádza dva dni po tom, čo parížsky súd odsúdil 13 komplicov džihádistických ozbrojencov, ktorí v januári 2015 zmasakrovali zamestnancov Charlie Hebdo.

Nový britský lockdown vyvolal masový exodus z Londýna

Pri príležitosti začiatku tohto procesu začiatkom septembra časopis nechal vytlačiť karikatúry proroka Mohameda typicky provokatívnym spôsobom. O tri týždne neskôr Pakistanec zranil sekáčikom dvoch ľudí pred bývalými kanceláriami týždenníka.

Útočník, 25-ročný Zaheer Hassan Mahmoud, bol po septembrovom útoku pre obvinenia z terorizmu zatknutý a zostáva vo väzbe. Vyšetrovateľom povedal, že pred útokom sledoval „videá z Pakistanu“ týkajúce sa rozhodnutia satirického časopisu o opätovnom zverejnení karikatúr.

Rusko zavedie elitnú jednotku proti kyberzločinu

Dňa 16. októbra mladý čečenský utečenec popravil učiteľa Samuela Patyho sťatím hlavy. O necelé dva týždne neskôr zahynuli v kostole v stredomorskom meste Nice traja ľudia. Dobodal ich mladý Tunisan, ktorý len nedávno pricestoval do Európy.

Vláda prezidenta Emmanuela Macrona zaviedla legislatívu na boj proti radikálnej islamistickej činnosti vo Francúzsku. Návrh zákona vyvolal v niektorých moslimských krajinách hnev a protesty.

Írski lekári musia ošetrovať pacientov v sanitkách. Nemajú voľné lôžka

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info