HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Alergické reakcie na vakcínu Pfizer sa množia

vakcína
Ilustračný obrázok / pixabay
Americký úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) spolupracuje s Centrom pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) na hľadaní „vinníka“. Vinníka alergických reakcií na vakcínu Pfizer/BioNTech proti Covidu-19, informuje portál RT.

Peter Marks, riaditeľ Centra FDA pre hodnotenie a výskum biologických látok, v piatok oznámil, že agentúra sa zaoberá najmenej piatimi prípadmi alergických reakcií na vakcínu, ktorá sa začala podávať minulý týždeň.

„Myslím si, že v tomto okamihu máme zavedený správny systém. Je pripravená zmierňujúca stratégia s dostupnosťou liečby závažnej alergickej reakcie a budeme ju naďalej veľmi pozorne sledovať,“ uviedol Marks.

Dajú sa najskôr zaočkovať politici a ich deti? Boja sa, preto sú zrazu pozitívni, hovorí Harabin (VIDEO)

Nie je jasné, čo stálo za negatívnymi reakciami, ale „vinníkom“ by mohol byť chemický polyetylénglykol (PEG), ktorý je tiež obsiahnutý vo vakcíne Moderna. Správy o alergických reakciách prišli minulý týždeň z Aljašky a ďalších štátov po podobných prípadoch hlásených zo Spojeného kráľovstva.

Jedna zdravotnícka pracovníčka na Aljaške údajne zaznamenala dýchavičnosť, zvýšenú srdcovú frekvenciu a vyrážky iba 10 minút po podaní vakcíny. Bola prevezená na jednotku intenzívnej starostlivosti v Juneau,  bola liečená a teraz sa očakáva úplné zotavenie.

Írski lekári musia ošetrovať pacientov v sanitkách. Nemajú voľné lôžka

U iného zdravotníckeho pracovníka na Aljaške, ktorý mal údajne aj niekoľko minút po podaní vakcíny anafylaktickú reakciu, došlo k opuchu jazyka a ťažkostiam s dýchaním. Aj ten sa úplne uzdravil.

Federálne pokyny v súčasnosti odporúčajú, aby ľudia dostávajúci vakcínu Pfizer/BioNTech boli sledovaní 15 minút po podaní injekcie alebo, ak majú v anamnéze alergické reakcie, 30 minút.

Hovorkyňa spoločnosti Pfizer Jerica Pitts uviedla, že spoločnosť „sleduje“ množiace sa správy o alergických reakciách a podľa potreby „aktualizuje označovanie“.

Putin: Spolupráca medzi spoločnosťou AstraZeneca a výrobcami Sputniku V je „dobrá pre celý svet“

 

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info