HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Aké Vianoce čakajú Haščáka, Gašpara, či Jankovskú za mrežami? Čo budú jesť na Štedrý večer?

Tibor Gašpar, Monika Jankovská a Jaroslav Haščák / Fotokoláž (via TASR)

V tomto roku skončili za mrežami skutočne „celebritné“ tváre nielen z polície, ale aj z justície či podnikateľského prostredia. Určite by každý z nich chcel stráviť Vianoce v kruhu rodiny, no pre známe kauzy musia byť tam, kde sú.

Takú štedrú večeru, akú budú mať v tomto koronavírusovom roku, určite ešte nezažili. Po zásahoch elitných policajtov z NAKA v rámci akcií s krycími názvami Búrka, Víchrica, Očistec či Božie mlyny skončili s obvineniami na krku skutočné špičky slovenskej polície, justície aj podnikateľského prostredia, informuje portál cas.sk.

Policajné „celebrity“ ale aj oligarchovia budú v base bez návštev
Ilustračné foto. Zdroj: mtr.sk

Za mrežami vo väzniciach skončili napríklad bývalí policajný prezidenti Milan Lučanský aj Tibor Gašpar, ale i špeciálny prokurátor Dušan Kováčik, bývalá štátna tajomníčka na ministerstve spravodlivosti Monika Jankovská, finančníci Jaroslav Haščák aj Martin Kvietik, oligarcha Norbert Bödör a spomínať by sme mohli ďalších bývalých vysokopostavených šéfov na NAKA, pracovníkov v justícii, podnikateľov, ale napríklad aj štátnych zamestnancov ako Kajetán Kičura či Juraj Kožuch. Všetci, na rozdiel od minulých rokov, teda v čase ich slobody, je pripravené rovnaké štedrovečerné menu.

Kvôli koronavírusu budú aj nich sviatky smutnejšie, keďže naďalej platí zákaz návštev v ústavoch pre všetkých obvinených a odsúdených. Na Slovensku je, vrátane tejto „celebritnej“ smotánky, aktuálne väznených vyše 10-tisíc osôb, pre ktoré je však počas Vianoc pripravený špeciálny režim, avšak za dodržania prísne stanovených protiepidemiologických opatrení. V praxi to znamená, že všetky aktivity budú realizované s limitovaným počtom osôb v rámci spoločných priestorov.

Pavol Rusko strávi Vianoce za mrežami. Pomoc šamana z Mali využiť nestihol

Za mrežami ch čaká mimoriadne sledovanie TV, či rôzne vianočné turnaje
Väzni si pred Vianocami vyzdobujú svoje prostredie. Zdroj: ZVJS

Čo teda budú môcť za mrežami robiť? „Väzenský personál umožňuje počúvanie vianočných vinšov, kolied a realizuje spoločné posedenie pri vianočnom stromčeku. Osobné voľno môžu väznené osoby využívať na písanie korešpondencie, hranie spoločenských hier, čítanie kníh, ktoré si môžu vypožičať z ústavnej knižnice, lúštenie krížoviek, sudoku, sledovanie DVD filmov,“ priblížila činnosť väzňov počas sviatkov hovorkyňa Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) Monika Kacvinská a dodala, že majú aj mimoriadne povolenie sledovať televízne vysielanie.

Obvinení aj odsúdení vo všetkých zariadeniach na Slovensku budú mať počas Štedrého dňa na výber jedlá z rovnakého menu. Slávnostná štedrovečerná večera je naplánovaná v každom ústave od 17. hodiny. „Strava počas vianočných sviatkov je prispôsobená náboženským a kultúrnym zvyklostiam, tradíciám a taktiež zdravotnému stavu. Pri vydávaní stravy budú dodržiavané nariadené protiepidemiologické nariadenia,“ zdôraznila Kacvinská a dodala, že väzni nebudú ukrátení o tradičné jedlá.

„K vianočným sviatkom neodmysliteľne patria zemiakový šalát, kapor, kapustnica a pod. Dodržiavanie pôstu a zdržiavanie sa konzumácie jedla je na individuálnom zvážení a rozhodnutí väznenej osoby, vysvetlila hovorkyňa ZVJS a dodala, že väzenské „celebrity“ môžu Štedrý deň stráviť aj aktívne. „Majú možnosť zapojiť sa do vianočných turnajov napr. v šachu, dáme, hode šípok a v stolnom tenise. Ďalej sa môžu zapojiť do besied a kvízov,“ uzavrela pre cas.sk Kacvinská.

https://www.hlavnydennik.sk/2020/12/05/jankovska-tuzi-byt-na-vianoce-doma-vylucene-to-nie-je-ale/ 

Vianočné menu, ktoré čaká na väzňov počas Štedrej večere

– chlieb, eidam, zelenina, čierna káva z kávoviny
– grahamové pečivo, mini maslo, tavený syr, mlieko
– chlieb, maslo, tavený syr, biela káva
– chlieb, nátierka, čaj, ovocie
– makovník, mini maslo, džem, kakao

Obed

– brokolicová alebo šošovicová polievka, zeleninové rizoto, kyslá uhorka alebo šalát z červenej repy
– rybacia polievka, rybie filé na masle, zemiaky varené, červená repa, syr údený
– pohánková polievka so zeleninou, plnená cuketa s kuskusom a syrom, chlieb zeleninová polievka, tofu na šampiňónoch, tarhoňa
– zeleninová polievka, dukátové buchtičky s vanilkovým krémom

Večera

– polievka hubová krémová, rybie filé na masle, zemiakový šalát, ovocie
– kapustnica s údeným mäsom, rybie filé na masle, zemiaky varené, šalát
– vyprážané rybie filé v sezame, zemiakový šalát s majonézou
– kapustnica s údeným mäsom, vyprážané rybie filé, zemiakový šalát, chlieb, ovocie, keks
– kapustnica s haluškami alebo rybacia polievka, vyprážané rybie filé, zemiakový šalát cibuľový, ovocie, čaj.

Takéto Vianoce sme tu ešte nemali. Zopakuje sa biblický jav z čias narodenia Ježiša Krista!

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info