fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

USA plánujú zatvoriť svoje posledné dva konzuláty v Rusku

Joe Biden/zdroj: TASR

Administratíva dosluhujúceho amerického prezidenta Donalda Trumpa plánuje zatvoriť posledné dva zvyšné konzuláty USA v Rusku, zatiaľ čo sa novozvolený americký prezident Joe Biden pripravuje na prevzatie úradu na pozadí značného napätia panujúceho medzi Washingtonom a Moskvou.

Informovala o tom v noci na sobotu tlačová agentúra AFP.

Spojené štáty zatvoria svoje konzuláty v mestách Vladivostok a Jekaterinburg. Opatrenie prichádza „v reakcii na pokračujúce personálne výzvy namierené proti americkým diplomatickým misiám v Rusku“, uvádza sa v liste z 10. decembra zaslanom Kongresu z amerického ministerstva zahraničných vecí.

Rusko v roku 2017 obmedzilo počet amerických diplomatov v krajine, čo následne viedlo k patovej situácii vo vzájomných vzťahoch medzi Moskvou a Washingtonom.

Rusi volajú po zdravom rozume. Budú bojkotovať olympijské hry?

Desať amerických diplomatov pôsobiacich na predmetných dvoch konzulátoch bude preložených na veľvyslanectvo USA v Moskve, pričom 33 miestnych zamestnancov príde o prácu. Spojené štáty zatiaľ neplánujú žiadne odvetné opatrenia. Americká ambasáda v Moskve zostane poslednou diplomatickou misiou USA v krajine.

Rusko v marci 2018 nariadilo zatvorenie amerického konzulátu v Petrohrade po diplomatickej šarvátke v súvislosti s otrávením bývalého dvojitého agenta Sergeja Skripaľa na britskej pôde.

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo v piatok vyhlásil, že Rusko „celkom jednoznačne“ stojí za nedávnym kybernetickým útokom na niekoľko amerických vládnych úradov.

Yohannes Abraham, výkonný riaditeľ Bidenovho prechodného tímu, uviedol, že hackerský útok predstavuje „veľké znepokojenie“ a nová administratíva bude na podobné incidenty reagovať ráznym spôsobom. Moskva účasť na tomto útoku odmieta.

 

Západný multikulturalizmus zlyhal, tvrdí Putin

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info