HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Turecko dostane od EÚ šesť miliárd eur na zastavenie migrantov

migranti
Ilustračný obrázok/ Reuters
Hneď, ako sa Ankara zaviazala zastaviť príliv nelegálnych migrantov a utečencov do Európy, pridelila Európska únia Turecku sumu šesť miliárd eur na ich financovanie, informuje portál RT.

„Dnešným dňom je ukončené uzatváranie zmlúv o podpore EÚ vo výške 6 miliárd eur pre utečencov a hostiteľské komunity v Turecku,“ uviedol Nikolaus Meyer-Landrut, vyslanec EÚ pre Ankaru. Tento krok „priniesol za sebou dôležitý míľnik,“ uviedol diplomat a dodal, že obe strany sa „teraz zamerajú na to, aby zabezpečili, že utečenci a hostiteľské komunity budú mať z našich projektov úžitok“.

V roku 2015, na vrchole najväčšej utečeneckej krízy od druhej svetovej vojny, prijala Európa milión ľudí, najmä z Blízkeho východu a severnej Afriky. Nasledujúcu jar Európska rada dosiahla dohodu s Tureckom, ktoré hostí asi 3,6 milióna utečencov zo Sýrie.

Plynovod Nord Stream 2 je pre Európu prospešný a bude dokončený, sľubuje Putin

Ankara mala akceptovať návrat migrantov prichádzajúcich do Grécka a na oplátku jej bolo sľúbených šesť miliárd eur na ubytovanie migrantov a bezvízový styk pre Turkov v EÚ.

V posledných mesiacoch sa vzťahy medzi EÚ a Tureckom zhoršili. Bolo to najmä v dôsledku prieskumu Ankary v oblasti energetiky vo východnom Stredomorí a následných konfliktov s Gréckom a Cyprom.

Minulý týždeň samit Európskej rady oznámil, že plánuje ďalšie sankcie proti Ankare, no EÚ je napriek tomu „pripravená naďalej poskytovať finančnú pomoc sýrskym utečencom a hostiteľským komunitám v Turecku“.

Ruský kozmonaut zverejnil zábery zo svojho prvého výstupu do vesmíru (VIDEO)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info