COVID-19 sa prenáša kvapôčkami ako chrípka, a preto nás pred ním ochráni rúško. To je podľa fyzika Ladislava Andreya najväčší omyl, ktorý vyprodukovala vláda a dlhý zoznam mediálnych odborníkov, informuje portál Nova.
Ladislav Andrey sleduje vývoj pandémie naprieč svetovými médiami a čuduje sa, že v Česku nikto o vedecké poznanie nestojí. „Nie je všeobecný záujem vo vedeckej obci, ktorá je dotovaná zo štátnych peňazí, objektívne opísať, ako sa brániť SARS-CoV-2. Pritom by to mohla byť zábava pre študentov na Fyzikálnych fakultách.“
Na zamyslenie je podľa Andreya načasovanie a správnosť informácií, ktoré sa k Čechom dostávajú. Ľuďom narozdiel od Spojených štátov amerických chýbajú fakty a súvislosti spojené s možným pôvodom pandémie.
Štyri cesty, ako potlačiť pandémiu koronavírusu podľa biológa Flegra
„Americké noviny Washington Post veľmi skoro upozorňovali na americko-čínsky grant na vývoj „biologickej zbrane“, ktorý sa realizoval v Severnej Karolíne a vo Wu-chane. Tam boli laboratória na výskum SARS-CoV-2 už od roku 2002 a práve tam sa v lete minulého roka konali veľké vojenské hry čínskych a amerických vojakov. A možno to niekto zneužil,“ naznačuje Andrey.
Najviac ho poburujú výroky epidemiológov a ďalších lekárov, ktorí tvrdia, že sa ochorenie COVID 19 šíri kvapôčkami. Podľa neho robia z ľudí hlupákov, keď aplikujú poznatky o chrípke na koronavírus. „SARS-CoV-2 sa najviac páči v pľúcach. Šíri sa dychom, teda vzduchom. To je zásadná vec, o ktorej sa tu vôbec nehovorí. Keby sa to vedelo pred letom, tak tí mladí by sa dobrovoľne do žiadneho baru techtle mechtle nakaziť nešli.“
Aj preto odsudzuje nariadenie vlády o plošnom nosení rúšok. Masky sú z pohľadu fyziky zbytočné, pretože sú medzi vláknami tak veľké otvory, že vzduch cez ne prúdi ďalej. „Štruktúra rúšok je taká, že sú v nich medzery 125x väčšie, než častice vírusu, takže tým rúškom hravo prejdú. Maska iba spomalí prúd vzduchu, takže to nie je riešenie.“
Ladislav Andrey odporúča, aby sa ľudia správali zodpovedne a schádzali sa na čerstvom vzduchu. S ostatnými odborníkmi sa zhoduje v tom, že by sa v uzavretých miestnostiach malo vetrať. „Keď sa spieva alebo tancuje, tak sa vzduch dostane do turbulentného stavu, čo znamená, že dokonale vyplní každú miestnosť a vírus sa dostane do každého kubického metra.“
V boji s koronavírusom zatiaľ podľa Ladislava Andreya uspela len Ázia, kde majú pár desiatok infikovaných. U nás a v USA ešte návrat k normálnemu životu nejakú dobu potrvá. „Myslím, že vakcinácia povedie k tomu, že sa to podarí vymiesť a nielen utlmiť. Potom možno na to budú ľudia spomínať a možno sa aj dozvedia pravdu o skutočnom pôvode pandémie.“
„Na Alzheimera hľadajú vedci liek roky, na Covid pozná riešenie každý,“ hovorí vedec Mistrík