HLAVNÝ DENNÍK
PORADŇA ZAHRANIČIE

Poznáte svoju krvnú skupinu? Primár popisuje jej vplyv na priebeh koronavírusu

Ilustračné foto / Pixabay

Krvná skupina by mohla mať vplyv na závažnosť ochorenia COVID-19, u ktorého je známe, že aktivuje krvné zrážanie a ľudia s krvnou skupinou A majú väčší sklon k tvorbe zrazenín a častejšie trpia infarktmi a mŕtvicami, informuje portál Aktuálně.

Medzi tými, ktorí potom skončia v nemocnici, môže byť krvná skupina A viac zastúpená, hovorí pre Aktuálně.cz Petr Turek, primár transfúzneho oddelenia Thomayerovej nemocnice.

Podľa Turka má však na nákazu ďaleko väčší vplyv všeobecné rozšírenie vírusu v populácii a to, ako sa ľudia správajú a vírusu vystavujú. Krvná skupina nebude podľa neho súvisieť s obranyschopnosťou človeka alebo hladinou protilátok po prekonaní choroby. „S celkovým hodnotením vplyvu krvnej skupiny by sme mali ešte počkať. Rýchle štatistiky bývajú zavádzajúce,“ upozorňuje Turek.

Pri citlivosti na Covid-19 hrá kľúčovú úlohu krvná skupina, tvrdí nový výskum

Krvná skupina A je napríklad v českej populácii zastúpená najčastejšie. „Vyskytuje sa tak okolo 36 percent. O niečo menej je „nuliek“, tých je okolo 33 percent,“ tvrdí Turek. Naopak najmenej rozšírené sú skupiny B a AB.

Znalosť krvnej skupiny nie je podľa neho pre človeka potrebná. Ak sa napríklad v zdravotníckom zariadení podáva transfúzia, štandardne sa vždy krvná skupina kontroluje. „Jednu dobu sa uvažovalo, že by krvná skupina bola napísaná v občianskom preukaze, ale to sa neodporúča, pretože to prináša riziko zámeny,“ dodáva Turek.

Štúdia: Sputnik V je na 100 percent úspešný v ťažkých prípadoch Covidu

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info