HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

EÚ môže stratiť prístup do nórskych vôd, ak nedosiahne dohodu do konca roka

Ilustračný obrázok / pixabay

Nórsky minister pre rybolov a morské plody varoval Brusel a Londýn, že nórske vody budú pre rybárov z EÚ a Spojeného kráľovstva uzavreté, pokiaľ sa nedosiahne trojstranná dohoda o rybolove do 1. januára, informuje portál RT.

Minister pre rybolov a morské plody Odd Emil Ingebrigtsen v piatok uviedol, že rybárske plavidlá EÚ a Spojeného kráľovstva už nebudú mať prístup do nórskych vôd, pokiaľ nebude do konca mesiaca dosiahnutá dohoda medzi všetkými tromi stranami.

„Ak do 1. januára nedosiahneme dohodu, neotvoríme nórske hospodárske rybolovné zóny pre plavidlá z EÚ a Británie,“ uviedol Ingebrigtsen v parlamente s tým, že rozhovory sa kvôli prebiehajúcim rokovaniam o brexite oneskorili.

V septembri podpísali Spojené kráľovstvo a Nórsko prelomovú dohodu o recipročných právach na rybolov, ale Ingebrigtsen tvrdí, že táto dohoda nemôže vstúpiť do platnosti, pokiaľ sa s EÚ nedosiahne trojstranná dohoda.

Pašeráci migrantov využívajú pandémiu Covid-19, varuje Interpol

„Nie je samozrejmosťou, že túto dohodu uzavrieme do konca tohto roka,“ ďalej poznamenal Ingebrigtsen.

Nórsko nie je členom EÚ, ale rokuje o recipročných dohodách v záležitostiach, ako je rybolov. Rovnako ako britské vody, aj nórsky rybolov patrí k najbohatším na svete a pre európske plavidlá predstavuje veľmi atraktívnu oblasť.

Prístup EÚ k rybárstvu v Spojenom kráľovstve je oblasťou nezhôd medzi vyjednávačmi z Bruselu a Spojeného kráľovstva v rozhovoroch o obchodnej dohode po brexite. Londýn trvá na tom, že by mala mať kontrolu nad svojimi vlastnými vodami.

EÚ má v pláne znížiť emisie do roku 2030 o 55 percent

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info