fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Lož o našom premiérovi: je jasnovidec, o koronavíruse vedel pred rokom

Ilustračný obrázok / imgur

Už pred rokom  mal Igor Matovič napísať na svoj facebookový profil status o koronavíruse. Dôkazom má byť fotografia monitoru počítača, na ktorej je zdieľaná spomienka zo 7. decembra 2019. Polícia ale upozorňuje, že v tomto prípade ide o podvod, informuje portál topky.sk. Je teda možné, že náš premiér jasnovidcom je, zverejnený hoax to však v nijakom prípade nedokazuje. 

Šíriteľ hoaxu sa dopustil niekoľkých chýb

Hoax má podľa polície už vyše 1500 zdieľaní. „Snahou konšpirátorov je hľadať bludy všade, kde sa len dá. Obľúbený scenár hovorí o nadvláde vyvolených ľudí, ktorí vedeli o koronavíruse dopredu. Čo by malo byť ich cieľom, nevedno….“ píše na úvod príspevku polícia. A prečo ide v tomto prípade o podvod? Polícia pripomenula, že Facebook skutočne umožňuje zdieľať spomienku, „teda status(y), ktorý ste uverejnili na deň presne pred rokom, dvoma a tak ďalej. Lenže takéto zdieľanie umožňuje len jeho autorom. Status z odfoteného monitora pochádza z iného zdroja, nie od premiéra, teda nejde o spomienku premiérovho facebooku,“ vysvetľuje polícia.

V druhom ochrancovia zákona pripomínajú, že je technicky možné, že užívateľ XY si vytvoril screenshot z premiérovho statusu. „Zverejnil ho sebe a teraz sa mu jeho status objavil ako spomienka spred roka. V tejto súvislosti však musíme podotknúť, že facebook umožňuje užívateľom editovať statusy aj spätne. Výmena fotografie/screenshotu je jednoduchá,“ zdôrazňuje polícia.

Muž, ktorý zomrel po „COVID párty“: Myslel si, že pandémia je hoax

Premiér zverejnil svoj status až 24. marca

Niekto teda mohol zverejniť „niečo“ pred rokom a neskôr status nahradil screenshotom z Facebooku premiéra, aby to pôsobilo tak, že o koronavíruse vedel už dávno pred všetkými. „Fotka monitoru a úprava statusu navyše pôsobí ako nepodarená fotomontáž,“ uvádza polícia v treťom bode svojho statusu.

„Posledný a najdôležitejší bod: premiér predmetný status zverejnil 24. marca 2020, o čom sa môžete presvedčiť priamo na jeho facebooku,“ doplnila na záver vo štvrtom bode polícia s dodatkom, že na základe kontroly môžu uviesť, že premiér tento status žiadnym spôsobom needitoval dodatočne, teda ako ho napísal, tak vyšiel a v takejto nezmenenej podobe je tam dodnes.

Šírenie hoaxov o COVID-19  sa nevypláca: Peter svoje hrdinské slová zrejme už trpko oľutoval

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info