HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Ruská fregata Admirál Gorškov, vyzbrojená Zirkonmi, stráži krízovú oblasť Pobaltska

Admirál Gorškov odpaľuje v Barentsovom mori raketu Zirkon. (Zdroj obrázku - Ministerstvo obrany Ruskej federácie.)

Gorškov je síce dislokovaný v Bielom mori, ale jeho rakety s desaťnásobnou rýchlosťou zvuku sú dostatočnou zárukou pre obranu Kaliningradskej oblasti.

Ruská fregata cvičí ostrú paľbu Zirkonmi v Bielom mori, ktoré sa nachádza na severozápadnom pobreží Ruska. Nadzvuková riadená strela tentoraz letela rýchlosťou 8 Mach a úspešne zasiahla svoj cieľ. Informuje web navyrecognition.com.

Admirál Gorškov je vlajkovou loďou svojej triedy, ktorá bola spustená na vodu v októbri 2010 a uvedená do prevádzky v júli 2018. Loď bola postavená spoločnosťou Severnaja Verf pre ruské námorníctvo ako viacúčelová fregata dlhého operačného dosahu a slúži na vedenie protiponorkovej vojny a ozbrojený sprievod flotily. Ruské námorníctvo objednalo 15 takýchto fregát v základnej a modernizovanej verzii. Od augusta 2020 ruské námorníctvo uzavrelo zmluvu na dodávku ďalších desiatich kusov do roku 2027.

Ruská raketa Zirkon má rýchlosť 8 Mach a dokáže zostreliť satelit

Fregata Admirál Gorškova má dĺžku 130 m, ponor 4,5 m a výtlak 4 500 t. Má prevádzkový dosah 8 980 kmpri rýchlosti 26 km / h. Maximálna rýchlosť plavidla je 54,6 km / h. Loď má operačnú výdrž 30 dní a pojme asi 210 členov posádky. Má heliport a hangár schopný pojať jeden námorný vrtuľník Ka-27.

Fregaty projektu 22350 majú dve univerzálne vertikálne odpaľovacie zariadenia 3S-54 na streľbu protilodných rakiet 3M-43, používa riadené strely 3M-14 na stacionárne pozemné ciele a protiponorkové a protilodné strely. Rty Zirkon odpaľuje univerzálnym vertikálnym odpaľovačom 3S-14, ktorý je schopný vystreliť aj protilodné strely.

Zirkon 3M22 je manévrujúca nadzvuková riadená strela. Strelu môžu vystreliť vojnové lode a ponorky projektov 885 a 885M. Má maximálny operačný dosah 2 000 km a môže letieť v maximálnej výške 28 km.

Riadená strela je používaná aj proti pozemným cieľom.

Desivý Zirkon úspešne absolvoval ďalší test – zasiahol hladinový cieľ

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info