HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Kolíková tvrdí, že Lučanského zdravotný stav je stabilizovaný a vylúčila samovraždu

Milan Lučanský a Mária Kolíková / Fotokoláž (via TASR)

Ministerka Kolíková dnes na mimoriadnej tlačovej besede spolu s generálnym riaditeľom Zboru väzenskej a justičnej stráže Milanom Ivanom uviedli, že zranenie Milana Lučanského vo väzbe súviselo skutočne s okom ale nespôsobila mu ho cudzia osoba a nešlo ani o samovraždu.

Kolíková vylúčila, že by bol stíhaný policajný exprezident napadnutý, že by mal zlomeniny, krvácanie do mozgu a neevidujú ani pokus o samovraždu. Ošetrenie Lučanského podľa ministerky spravodlivosti inicioval zbor po pravidelnej kontrole vo väzbe o čom existuje aj služobný záznam.

Milan Lučanský bol najskôr hospitalizovaný v nemocnici v Prešove, následne ho po posúdení stavu špecialistom previezli do Ružomberku. Lučanského stav je v súčasnosti stabilizovaný. Nekonkretizovala však prípadné zákroky, ktoré mohol Lučanský v Ružomberku podstúpiť a ani zdravotný dôvod, pre ktorý bol do vojenskej nemocnice v Ružomberku prevezený.

Generálny riaditeľ ZVJS priblížil, že hneď ako sa zranenie zistilo, bol Milan L. prevezený do prešovskej nemocnice, kde lekár odporučil operačný zákrok v Ružomberku. „Jeho zdravotný stav je stabilizovaný a neevidujeme ohrozenie životných funkcií,“ uviedol Ivan. Obvinený má byť už hospitalizovaný v Nemocnici pre obvinených a odsúdených v Trenčíne a prebieha ďalšia kontrola jeho zdravotného stavu.

Lučanského zranenia mali vzniknúť pri neúspešnom pokuse o samovraždu

V priebehu týždňa sa objavilo viacero verzií, prečo musel byť bývalý policajný prezident hospitalizovaný. Niektoré správy hovorili o potýčke vo vezení, ďalšie priniesli informáciu o údajnom pokuse o samovraždu. Kolíková s Ivanom tieto informácie dementovali s tvrdením, že ich šírili iba dezinformačné weby.

Kolíková uviedla, že preverovali všetky informácie aj sa zoberali psychickým stavom obvineného, a nič podľa nej nenasvedčuje tomu, že by k pokusu o samovraždu malo dôjsť. „Nie sú na to žiadne dôkazy,“ poznamenala. Tá nemá obavu o tom, žeby ZVJS v tomto prípade niečo zanedbal či neposkytol zranenému potrebnú pomoc.

Ešte v sobotu novozvolený Generálny prokurátor Maroš Žilinka uložil krajskému prokurátorovi v Prešove, aby dôsledne a bezodkladne preskúmal okolnosti súvisiace s poškodením zdravia obvineného bývalého prezidenta PZ Milana Lučanského vo výkone väzby v Ústave na výkon väzby a Ústav na výkon trestu odňatia slobody v Prešove.

Policajný generál sa samovraždí vo väzbe? To je slušný štát? Kde je demisia zodpovedných?! (Ivan Brožík)

Incident spôsobil v spoločnosti značný rozruch, keďže chýbali aktuálne a dôveryhodné informácie. V priebehu týždňa sa objavili aj informácie o nekalých praktikách dozorujúcich prokurátorov v procese vyšetrovania, na ktoré upozornil opozičný poslanec a predseda SMER-SD Robert Fico. Ozývajú sa aj hlasy právnych expertov o porušovaní ľudských práv pri zaobchádzaní s obvinenými.

Európsky súd pre ľudské práva sa už aj v minulosti opakovane zaoberal prípadmi, v ktorých došlo k ujme na zdraví v čase, keď bola zadržaná osoba pozbavená osobnej slobody, pričom na začiatku pozbavenia osobnej slobody bola v dobrom zdravotnom stave.

„Akákoľvek takáto ujma vytvára veľmi silnú domnienku, že osobe ujma vznikla v dôsledku zlého zaobchádzania. Vnútroštátne orgány potom musia poskytnúť presvedčivé vysvetlenie pôvodu ujmy dotknutej osoby.“ hovorí bývalá zástupkyňa pred Európskym súdom pre ľudské práva Marica Pirošíková.

„Európsky súd berie súčasne na vedomie, že pre jednotlivca držaného vo väzbe môže byť ťažké získať dôkazy. Preto ESĽP v tomto ohľade vychádza z prezumpcie viny štátu a prenáša naň dôkazné bremeno. Vnútroštátne orgány musia poskytnúť prijateľné vysvetlenie o pôvode zranenia.“ vysvetľuje Pirošíková.

Kajúcnictvo na Slovensku nabralo desivý rozmer a vyvoláva obavy do budúcna

Odvoláva sa pritom najmä na článok 3 Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd, podľa ktorého je práve pre posúdenie z hľadiska tohto článku povaha trestného činu, spáchaného dotknutou osobou, irelevantná. Tento článok podľa Pirošíkovej „zakotvuje jednu z najzákladnejších hodnôt demokratických spoločností, lebo absolútne zakazuje mučenie a neľudské či ponižujúce zaobchádzanie a tresty voči príslušným osobám, nech by bolo ich konanie akékoľvek.“

Podľa Pirošíkovej je práve v tomto kontexte obsiahnutá „požiadavka promptnosti a primeranej rýchlosti“ a teda aj rýchla odpoveď orgánov vyšetrujúcich použitie násilia. „Precízne dodržiavanie týchto štandardov môže byť všeobecne považované za nevyhnutné pre udržanie dôvery verejnosti v ich oddanosť právnemu štátu.“ dodáva Pirošíková.

Verejnosť sa však dozvedela relevantnejšie podrobnosti z Prešovskej väznice, v súvislosti s väzbou policajného generála Milana Lučanského, až niekoľko dní od incidentu, v dôsledku čoho sa začali hromadiť nezodpovedané otázky a možné konštrukcie zo zákulisia daného skutku.

Jankovská, Gašpar aj Haščák za mrežami len v teplákoch a s erárnou kefkou

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info