HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Taiwan posilňuje svoju pobrežnú stráž uprostred napätia s Čínou

Hliadkovacia loď triedy Anping / Twitter @iingwen

Taiwan uviedol do prevádzky prvú z 12 hliadkovacích lodí, ktoré sa počas konfliktu dajú ľahko zmeniť na „smrtiace korvety“, pričom napätie v Číne aj naďalej rastie, informuje portál RT.

Pokročilý katamarán je prvým z 12 hliadkovacích lodí triedy Anping, ktoré Taiwan plánuje pridať k svojej pobrežnej stráži. V prípade nebezpečenstva možno z plavidla urobiť plnohodnotnú korvetu a vybaviť ju raketami.

„V prípade potreby sa môže okamžite zmeniť na prvotriednu obrannú posilu,“ uviedla taiwanská prezidentka Cchaj Jing-wen na slávnostnom príhovore v meste Kao-siung.

Prezidentka dodala, že lode „vynikali rýchlosťou a funkčnosťou“ oproti predchádzajúcim plavidlám rovnakej veľkosti a budú použité na „ochranu“ taiwanských vôd.

Tchaj-pej v posledných rokoch zahájil ambiciózny program vyzbrojovania s cieľom čeliť vojenskému postaveniu Číny, ktorá si ostrovný štát nárokuje ako svoje územie. Taiwan v júni uviedol na trh prvý prúdový trenažér vyrobený v tuzemsku, pričom minulý mesiac bol formálne zahájený program na výstavbu vlastných ponoriek.

Taiwanské médiá v stredu informovali, že krajina plánuje do konca roku 2026 pridať k pobrežnej stráži štyri korvety triedy Tuo Jiang nazývané „zabijaci lodí“.

Okrem domácej výroby získal Taiwan tento rok z USA významný vojenský arzenál vrátane stíhačiek F-16 a rakiet Harpoon.

Astronómovia objavili „nebeskú diaľnicu“, ktorá by mohla urýchliť cestovanie cez našu slnečnú sústavu

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info