fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Protestujúci v Bratislave dnes vyzývali na ďalšie demonštrácie v Košiciach

Aktuálny dokumentačný obrázok / YouTube (HNtelevízia)

V Bratislave sa aj napriek zhoršujúcej sa pandemickej situácii na Slovensku konal v sobotu napoludnie protest proti vláde Igora Matoviča a proti pandemickým opatreniam.

Na Hodžovo námestie pred Prezidentský palác prišlo niekoľko stoviek ľudí. Väčšina z nich nemala na sebe ochranné rúška. Nemali ich ani poslanci Národnej rady (NR) SR za ĽSNS Marian Kotleba a Milan Mazurek, europoslanec Milan Uhrík (ĽSNS) či bývalý parlamentný poslanec Peter Marček, ktorí sa postavili pred ľudí.

Rečníci spochybňovali protipandemické opatrenia, testovanie ľudí na ochorenie COVID-19, ochranné rúška, vakcínu i očkovanie. „Myslia si, že sme otroci, pokusné králiky a že nás budú testovať novou vakcínou,“ povedal Mazurek. COVID-19 nazval chorobou, ktorá je pre väčšinu ľudí takmer neškodná. „Keď prídu s nejakými lockdownami, tak to nebudeme rešpektovať, lebo sme slobodní ľudia,“ povedal na námestí poslanec NR SR. Ak sa ľudia nepostavia za svoju slobodu a neprestanú rešpektovať nariadenia, tak budú podľa neho pripravení o posledné zvyšky práv.

V centre Bratislavy sa koná protivládny protest, na ktorý pozýval ľudí Kotleba

Protestujúci kričali protivládne heslá. Kotleba vyhlásil, že vízie premiéra Igora Matoviča rozkladajú vlasť. Vládna koalícia si podľa neho spravila z Ústavy SR trhací kalendár a núdzový stav chce vyhlasovať, ako len chce.

Podpredseda NR SR Juraj Šeliga (Za ľudí) označil za vrchol nezodpovednosti zvolávať protest v situácii, keď je Slovensko na pokraji zrútenia sa nemocníc. Predstaviteľom ĽSNS, ktorí rečnili na námestí, je podľa neho zdravie ľudí ukradnuté. Takéto zhromaždenia podľa podpredsedu parlamentu pomáhajú zapĺňať nemocnice pacientmi s ochorením COVID-19.

Po proteste v Bratislave zasiahli policajní ťažkoodenci

Protest monitorovala aj polícia. Na mieste boli i ťažkoodenci, ktorí po skončení akcie mali podľa medializovaných informácií zasahovať a zadržať pritom niekoľko osôb. Krajské riaditeľstvo Policajného zboru (KR PZ) v Bratislave ešte pred protestom pre TASR uviedlo, že pripravilo bezpečnostné opatrenie, ktoré je zamerané na ochranu života, zdravia, majetku občanov a verejného poriadku.

„​V priebehu verejného zhromaždenia na Hodžovom námestí bol viackrát vykonaný služobný zákrok príslušníkmi policajného zboru. V tejto súvislosti bolo prevedených celkovo 12 osôb, pričom v troch prípadoch ide o podozrenie z trestného činu drogovej trestnej činnosti, nebezpečného vyhrážania a prejavov extrémizmu. Ostatné osoby sa dopustili priestupku zo zákona o zhromaždovacom práve,“ informovala policajná hovorkyňa Veronika Martiniaková.

Je Lučanský predzvesťou návratu „štátnej moci“ do brutálnej minulosti?

„Matovič do basy,“ skandoval dav. Predtým sa ozývali na adresu premiéra aj rôzne vulgarizmy. Rečnil aj lekár Peter Lipták a slova sa ujal aj Milan Mazurek, ktorý kričal a prudko gestikuloval. Exposlanec Peter Marček vyhlásil, že protesty budú pokračovať a avizoval ďalšie takéto podujatie už budúcu sobotu v Košiciach.

Polícia avizovala, že v prípade spáchania priestupku v súvislosti s porušením opatrení vydaných Úradom verejného zdravotníctva SR môže príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva sankcionovať osobu do výšky 1659 eur a v blokovom konaní do 1000 eur.

„Ak sa na tomto zhromaždení zúčastní osoba pozitívne testovaná na ochorenie COVID 19, ktorá nedodržiava karanténu, dopúšťa sa trestného činu šírenia nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby (trestná sadzba štyri až desať rokov),“ uviedla Martiniaková.

Policajný generál sa samovraždí vo väzbe? To je slušný štát? Kde je demisia zodpovedných?! (Ivan Brožík)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info