HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Rozhodnutie o brexite má padnúť v nedeľu

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a britský premiér Boris Johnson počas ich stretnutia v rámci pracovnej večere k pobrexitovej dohode v Bruseli 9. decembra 2020 / TASR

Dohoda o brexite musí byť uzavretá do nedele, inak k žiadnej dohode nedôjde, zhodli sa Boris Johnson a Ursula von der Leyen po „živom a úprimnom“ trojhodinovom summite, ktorý pripravil pôdu pre dramatický záverečný akt rokovaní, informuje Guardian.

Napriek deviatim mesiacom problémových rozhovorov medzi Spojeným kráľovstvom a EÚ údajne zostali „veľmi veľké rozpory“. Vedúci predstavitelia uviedli, že do konca víkendu by mali dospieť k dohode alebo k opačnému výsledku – žiadnej dohode. Je už najvyšší čas, pretože musí ešte zostať priestor na ratifikáciu parlamentmi.

Downing Street uviedla, že stretnutie v Bruseli bolo „úprimné“ – diplomatické vyjadrenie pre vášnivý rozhovor. Predsedyňa komisie Von der Leyenová tweetla: „Viedli sme živú a zaujímavú diskusiu o súčasnom stave nevyriešených otázok. Navzájom chápeme svoje pozície a tie zostávajú veľmi vzdialené. Tímy by sa mali okamžite zísť, aby sa pokúsili vyriešiť tieto problémy. Rozhodneme sa do konca víkendu.“

Zdroj z EÚ, uviedol, že hoci problémy sú skutočné, obe strany stále veria, že dohoda je možná. Po boku svojho hlavného vyjednávača a vyšších spolupracovníkov Johnson povedal predsedkyni Európskej komisie a hlavnému vyjednávačovi bloku Michelovi Barnierovi, že nemôže akceptovať podmienky zmluvy, ktorá by spájala Britániu s pravidlami EÚ.

Odborník: rakovinu, Parkinsona, epilepsiu vie kanabis nielen spomaliť, ale aj zastaviť

Keď vysvetlil svoju pozíciu pri trojchodovom jedle v sídle komisie v Berlaymont, zdroje EÚ uviedli, že blok plánuje zverejniť svoje pohotovostné plány bez dohody „veľmi skoro“. V prípade, že budú rozhovory neúspešné.

„Medzi oboma stranami zostávajú veľmi veľké rozpory a stále nie je jasné, či je možné ich prekonať,“ uviedol zdroj z EÚ. Premiér a Von der Leyenová sa dohodli na ďalších rokovaniach medzi ich vyjednávacími tímami v priebehu najbližších dní. „Premiér nechce nechať žiadnu cestu k prípadnej dohode nevyskúšanú. Premiér a Von der Leyenová sa dohodli, že do nedele by malo byť prijaté pevné rozhodnutie o budúcnosti.“

Johnson dorazil do sídla komisie tesne po 20:00 miestneho času, kde pózoval pre snímky s Von der Leyenovou, a potom sa odobral do rokovacej miestnosti so svojimi hlavnými vyjednávačmi. Dva tímy si potom sadli k večeri z rýb. Večera sa skončila niečo po troch hodinách.

Estónsko zabezpečilo hranicu EÚ……pred drobnými živočíchmi

Dvadsaťsedem hláv štátov a predsedov vlád EÚ sa stretne vo štvrtok a Von der Leyenová ich bude o rozhovoroch informovať. Zdroje uviedli, že vodcovia sa nebudú zapájať do debaty a počas dvojdňového samitu nezamýšľajú prijať nijaké rozhodnutia o brexite.

Hlavné mestá EÚ teraz nervózne čakajú na odpovede z Bruselu. Nemecká kancelárka Angela Merkelová v Bundestagu už v priebehu dňa uviedla, že ak bude Downing Street naďalej odmietať prístup EÚ, jej vláda je ochotná nechať rokovania skolabovať. „Ak budú z britskej strany prichádzať podmienky, ktoré nemôžeme akceptovať, pôjdeme vlastnou cestou bez dohody o výstupe,“ uviedla. „Pretože jedna vec je istá: musí sa zachovať integrita jednotného trhu.“

Pred odletom do Bruselu Johnson uviedol, že EÚ predložila podmienky, ktoré by britský premiér nemohol akceptovať. „Naši priatelia v EÚ v súčasnosti trvajú na tom, že ak v budúcnosti prijmú nový zákon, ktorý my v tejto krajine nebudeme dodržiavať alebo sa ním nebudeme riadiť, chcú automatické právo nás potrestať a pomstiť sa,“ uviedol.

Nemecké a švajčiarske médiá: Slovenská vláda plánuje ďalší lockdown

„A za druhé, hovoria, že Spojené kráľovstvo by malo byť jedinou krajinou na svete, ktorá nemá mať zvrchovanú kontrolu nad svojimi rybárskymi vodami. Neverím, že to je to, čo by mal akýkoľvek predseda vlády tejto krajiny akceptovať.“

Vyjednávači EÚ si však želajú fórum pre diskusiu, keď súčasné minimálne štandardy budú zastarané v dôsledku vývoja na jednej strane. Potom by došlo k arbitráži a potenciálu jednej strany zasiahnuť tarifami alebo inými nápravnými opatreniami, ak by druhá strana odmietla dohodu o nových „rovnakých podmienkach“ minimálnych štandardov. Downing Street sa obáva, že to bude znamenať zosúladenie noriem cez „zadné vrátka“.

OSN má jasno: Ak nie si cyklista a vegetarián, nemáš tu čo hľadať

 

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info