HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Pandémia ohrozuje demokraciu

Ilustračný obrázok / pixabay

Správa demokratického inštitútu International IDEA uviedla, že šesť z 10 krajín sveta prijalo počas pandémie Covid-19 opatrenia, ktoré ohrozujú demokraciu alebo ľudské práva, informuje portál France 24.

Štúdia, ktorá skúmala situáciu takmer vo všetkých krajinách sveta, dospela k záveru, že 61 percent národov „zaviedlo obmedzenia, ktoré boli buď nezákonné, neprimerané, neurčité alebo zbytočné“ minimálne v jednej oblasti demokratických slobôd.

Spomedzi krajín, ktoré sa všeobecne považujú za demokratické, do tejto kategórie spadalo 43 percent, čo podľa medzivládnej organizácie so sídlom v Štokholme stúplo v prípade autoritárskych režimov na 90 percent. „Dalo sa očakávať, že autoritárske režimy, ktoré budú mať menej kontrol a vyváženosti, využijú výhovorku poskytnutú pandémiou na utiahnutie opaskov,“ uviedol pre agentúru AFP generálny tajomník Kevin Casas-Zamora.

„Prekvapujúcejší je fakt, že toľko demokracií prijalo opatrenia, ktoré sú z hľadiska demokracie a ľudských práv problematické,“ dodal Casas-Zamora. India, demokratická krajina, mala nezávideniahodné prvé miesto s mierami „znepokojenia“ v deviatich z 22 skúmaných oblastí – vrátane slobody pohybu, slobody prejavu a slobody tlače – pred Alžírskom a Bangladéšom s ôsmimi oblasťami znepokojenia.

Odborník: rakovinu, Parkinsona, epilepsiu vie kanabis nielen spomaliť, ale aj zastaviť

Za nimi nasledovala Čína, Egypt, Malajzia a Kuba, ktoré mali po sedem. Vírus jednoducho „odhaľuje všetky naše zlyhania“. Rusko bolo najlepším európskym národom so šiestimi, rovnaké skóre zdieľali Saudská Arábia, Mjanmarsko, Jordánsko, Srí Lanka a Zimbabwe.

IDEA preskúmala rôzne opatrenia prijaté po celom svete s cieľom zistiť, či sú problematické z hľadiska demokracie a ľudských práv, bez ohľadu na účinnosť z hľadiska zdravia. Spolu s Indiou boli Malajzia, Mjanmarsko, Srí Lanka a Irak – všetky považované za demokracie, aj keď niektoré z nich „krehké“ – medzi 15 najlepších krajín s najhoršími rekordmi.

„Pandémia je akcelerátorom trendov, ktoré boli zavedené pred vírusom,“ uviedol Casas-Zamora. „Krajiny, ktoré boli vo väčšine prípadov vysoko autoritárske, sa stali ešte viac autoritárskymi. Zatiaľ čo demokracie, ktoré čelili skutočným výzvam v oblasti schopnosti presadzovať zásady právneho štátu a základných ľudských práv, sa po týchto výzvach zhoršili,“ dodal.

OSN má jasno: Ak nie si cyklista a vegetarián, nemáš tu čo hľadať

Šéfka OSN pre ľudské práva Michelle Bacheletová toto zistenie v stredu zopakovala a varovala, že koronakríza iba podčiarkla slabosti a rozdiely v spoločnostiach vrátane deštruktívneho nerešpektovania základných práv. „Covid-19 sa zameral na trhliny a nestabilitu v našich spoločnostiach, čím odhalil všetky naše zlyhania pri investovaní do budovania spravodlivých spoločností,“ povedal Bacheletová novinárom v Ženeve. „Ukázalo sa na slabosť systémov, ktoré nedokázali sústrediť ústrednú pozornosť na dodržiavanie ľudských práv,“ uviedla.

Spomedzi hlavných západných demokracií boli vyčlenené iba USA, ktoré sa zaoberajú dvoma oblasťami: „sloboda združovania a zhromažďovania“ a „predvídateľné presadzovanie“. Izrael mal päť znepokojujúcich oblastí a Argentína dve.

Bolo spomenutých päť krajín Európskej únie: Bulharsko s tromi oblasťami záujmu, Maďarskom s dvomi a Poľsko, Slovensko a Slovinsko malo každé po jednej.

Dobrá správa: Ak chcete aby Sputnik V účinkoval, nemusíte sa vzdať alkoholu

Medzi najčastejšie obavy patrili obmedzenia slobôd tlače v mene boja proti dezinformáciám, nadmerné použitie sily, ako napríklad rozmiestňovanie jednotiek na presadzovanie pravidiel alebo internačné tábory pre chorých, korupcia v núdzových dodávateľských zmluvách a obviňovanie migrantov z pandémie.

Štúdia tiež ocenila niekoľko krajín ako vzory kombinácie účinných zdravotných opatrení s rešpektovaním demokratických princípov. Boli to Island, Fínsko, Nový Zéland, Nórsko, Južná Kórea, Taiwan, Uruguaj, Cyprus, Japonsko, Senegal a Sierra Leone.

Francúzsko, Taliansko, Kanada, Nemecko, Veľká Británia a Španielsko neboli spomenuté medzi najlepšími, ale takisto nespôsobili žiadne obavy.

Prezidentský rozvod? Hillary už má dosť Billových sexuálnych škandálov

IDEA vyvrátila myšlienku, že nedemokratické národy dosiahli lepšie výsledky v zadržiavaní nového koronavírusu. Zjavný úspech Havany a Pekingu v boji proti vírusu „sa dosiahol pri vysokých nákladoch na demokraciu a ľudské práva,“ uvádza sa v správe.

IDEA uviedla, že jej závery sú založené na globálnych pozorovaniach vplyvu Covid-19 na demokraciu, ktoré boli zahájené v júli spolu s Európskou komisiou. Podľa inštitútu žije v súčasnosti 55 percent svetovej populácie v demokracii. V 162 hodnotených krajinách sa počítalo s 99 demokraciami, 33 autoritárskymi vládami a 30 „hybridnými“ vládami.

Do Ázie sa bez očkovania nedostanete

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info