HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Najvyššia aktívna sopka Eurázie chrlí lávu (VIDEO)

Kľučevská/ Internet
Kľučevská – sopka na ruskom polostrove Kamčatka – najaktívnejšia v krajine a najvyššia svojho druhu v celej Eurázii, opäť vybuchla. V posledných rokoch sa nachádza v období zvýšenej aktivity, informuje portál RT.

Prvá informovala o erupcii ruská Skupina pre reakciu na erupciu vulkánov na Kamčatke  (Kamchatka Volcanic Eruption Response Group – KVERT). V utorok v noci vybuchla roztavená hornina, ktorá steká po južnom svahu sopky v odľahlej oblasti, ktorá hraničí s Tichým oceánom. Pred zatuhnutím sa plazila takmer 1,5 km. Výboj vyvrhoval oblak popola do výšky viac ako 7 kilometrov.

Robert Fico očakáva novú vládu už na jar

Kľučevská, ktorá bola naposledy aktívna v období od novembra 2019 do júla 2020, je vysoká niečo cez 4 835 metrov. Je to najaktívnejšia sopka polostrova a zároveň aj jedna z najaktívnejších sopiek na Zemi. Prvá historicky zazamenaná erupcia je z roku 1697 a hoci je jej vek len 6 000 rokov, za posledných 3 000 rokov eruptovala viac než stokrát, čo z nej robí najaktívnejšiu sopku v Eurázii. S prvou zaznamenanou erupciou na konci sedemnásteho storočia zostáva trvale aktívna. Pravidelne emituje plyn, lávu a popol.

Oblasť okolo Kľjučevskej zostáva na oranžovej v škále leteckej výstrahy, čo je podľa najnovšej aktualizácie KVERT druhá najvyššia úroveň na stupnici Medzinárodnej organizácie pre civilné letectvo. Oranžový farebný kód znamená, že daná sopka „vykazuje zvýšené nepokoje so zvýšenou pravdepodobnosťou erupcie“ alebo že „erupcia prebieha“, ale „s nulovými alebo malými emisiami popola“.

Doktor Bukovský vyzýva OĽANO, aby vymenilo Matoviča

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info