HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Alpy môžu za 80 rokov stratiť až 92 % ľadovcov

Na snímke ľudia počas návštevy ľadovca Rhone, ktorý je zakrytý fóliami neďaleko Furkpassu vo švajčiarskych Alpách 18. júla 2020. Časť ľadovca, ktorý je prameňom rieky Rhony, pravidelne zakrývajú fóliami, ktoré majú znížiť riziko nadmerného roztápania sa. FOTO TASR/AP

Alpám hrozí, že do konca storočia stratia až 92 % svojich ľadovcov. Strata ľadovcov sa týka aj mnohých obľúbených lyžiarskych stredísk v Rakúsku, Švajčiarsku či Francúzsku.  Píše stránka imeteo.sk.

Podľa vedcov z Talianska a Británie bude do konca storočia rásť nadmorská výška, nad ktorou sa ľadovce nebudú roztápať, uvádza štúdia v odbornom časopise Climate Dynamics.

„Všetky alpské ľadovce sa budú v nasledujúcich desaťročiach zmenšovať a väčšine z nich hrozí, že do konca storočia úplne zmiznú,“ uviedol pre agentúru ANSA jeden z autorov štúdie Filippo Giorgi. Podľa výskumníkov hrozí, že sa do roku 2050 začnú topiť všetky ľadovce, ktoré sa nachádzajú vo výške do 3 500 m n. m., informuje imeteo.sk.

Podľa stránky vedci upozorňujú, že strata ľadovcov hrozí na takmer všetkých miestach, kde sa nachádzajú populárne zimné centrá, ako Zermatt vo Švajčiarsku, Hintertux v Rakúsku alebo Grande Motte vo Francúzsku.

Portál imeteo.sk uvádza, že vedci vo svojom výskume analyzovali vývoj od začiatku minulého storočia a urobili prognózu do konca tohto storočia, pričom sledovali vývoj nadmorskej výšky topenia ľadovcov. Na základe svojich výskumov dospeli k záveru, že riziko trvalého roztopenia alpských ľadovcov hrozí na 69 % v priaznivom scenári a až na 92 % v nepriaznivom scenári.

Nadmorská výška topenia ľadovcov stúpa predovšetkým kvôli rastúcim teplotám v lete a nižším priemerným zrážkam. Podľa vedcov sa topenie nevyvíja rovnomerne v celej alpskej oblasti –  k rýchlejšiemu topeniu alpských ľadovcov dochádza v západnej časti.

V alpských oblastiach v budúcnosti hrozia aj problémy s dostupnosťou pitnej vody, čo predstavuje ďalší vážny problém.

Najvyššia aktívna sopka Eurázie chrlí lávu (VIDEO)

 

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info