HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Zlodeji vykradli Putinov veliteľský letecký špeciál, z ktorého môže odpáliť aj jadrové zbrane

Veliteľský IL-80 prezidenta Putina počas preletu v sprievode stíhačiek nad Červeným námestím v Moskve. Zdroj - gettyimages. com

Elektronické zariadenia ruského prezidentského lietadla, leteckého veliaceho stanovišťa veliteľa ruských ozbrojených síl, vykradli na letisku v Rostove.

Ruské médiá tvrdia, že lietadlo prechádzalo opravami na letisku v Rostovskej oblasti. Zlodeji ukradli elektronické zariadenie z ruského vojenského lietadla známeho ako „lietadlo súdneho dňa“ pre jeho úlohu v jadrovom arzenáli krajiny, informujú miestne médiá. Správu prevzal portál bbc.com.

Nie je jasné, kedy k incidentu došlo, ale bolo odcudzených 39 jednotiek špeciálnej techniky a päť mimoriadne utajovaných  elektronických systémov.

Vojenskí experti tvrdia, že lietadlo je jedným zo štyroch lietadiel Il-80 určených na použitie ako vzdušné veliace stanovište pre ruských predstaviteľov, vrátane prezidenta v prípade jadrového konfliktu. Tlačová agentúra Interfax ich označuje za najviac sledované ruské lietadlá.

Na Kindžaly konkurencia ešte dlho mať nebude, tvrdí prezident Putin

Incident však vyvolal otázky o bezpečnosti ruského strategického vojenského vybavenia. Úradníci vedeckého a technického komplexu v letectve Taganrog oznámili krádež miestnej polícii 4. decembra. Pri následnej inšpekcii lietadla bolo zistené násilné porušenie poklopu nákladného priestoru.

Podľa vysielateľa Ren-TV, ktorá ako prvá oznámila vlámanie, nebolo zistené pri poslednej inšpekcii 26. novembra nič mimoriadne.

Čo je Il-80?
V prípade jadrovej vojny by sa ruský prezident presunul na palubu lietadla, kde by mohol nariadiť vypustenie medzikontinentálnych balistických rakiet a prijať ďalšie strategické rozhodnutia. Bez vonkajších okien okrem kokpitu sú lietadlá navrhnuté tak, aby boli chránené pred účinkami jadrového výbuchu. USA prevádzkujú obdobnú flotilu vzdušných veliteľských stanovíšť s názvom E-4B Nightwatch.

V máji minulého roku námestník ruského ministra obrany Alexej Krivoručko uviedol, že sa pracuje na modernizácii a opätovnom vybavení Il-80, ktoré sa používajú od roku 1987. Ruská tlačová agentúra Tass v októbri informovala, že podľa plánu majú byť Il-80 nahradené novým modelom Il-96-400M, avšak časový rámec nebol stanovený.

Putin: Prezidenti by sa po odchode z funkcie mohli stať doživotnými senátormi

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info