HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Začala sa éra odbavovania dopravných lietadiel na lietadlových lodiach

Tak už nielen bojové lietadlá, vrtuľníky, stíhačky a stíhacie bombardéry. Na lietadlovej lodi amerického námorníctva USS Carl Vinson s jadrovým pohonom pristálo a bolo vybavené dopravné lietadlo.

Nejde o dopravné lietadlo vo vnímaní, aké je zaužívané z našich dovoleniek, ale Osprey je aj dopravné lietadlo na prepravu osôb a nákladu. Kapacitu má 24 sediacich (32 sediacich na podlahe), alebo 9 070 kg vnútorného nákladu alebo do 6 800 kg externého nákladu. O prelome v leteckých námorných operáciách píše portál navyrecognition.com.

Bell Boeing V-22 Osprey je americký viacúčelový, vojenský konvertoplán s vertikálnym vzletom a pristávaním (VTOL) a krátkym vzletom a pristávaním (STOL). Je navrhnutý ako kombinácia funkčnosti konvenčného vrtuľníka s dlhým doletom a vysokou rýchlosťou a kapacitou turbovrtuľového lietadla.

Podľa informácií zverejnených americkým ministerstvom obrany 4. decembra 2020 uskutočnilo lietadlo CMV-22B Osprey prvé pristátia, vzlety a doplnenie paliva na vzletovej palube jadrového lietadlového nosiča triedy Nimitz USS Carl Vinson (CVN 70). CMV-22B je verzia lietadla amerického námorníctva Osprey.

Získali sme video, ktoré zaznamenalo haváriu F-35B US Navy

Lietadlová loď Vinson dostala po generálnej rekonštrukcii zásadné vylepšenia, stala sa tak prvým plavidlom v US NAVY, ktoré je schopné podporovať pristátia , tankovanie, vybavovanie a vzlety strojov F-35C Lightning II a CMV-22B Osprey. Lietadlo CMV-22 bude na lietadlové lode prepravovať personál, poštu, zásoby a náklad vysokej priority z pobrežných základní.

Prvé pristátia, vzlety a doplnenie paliva CMV-22B sa uskutočnili v spolupráci s atómovou lietadlovou loďou triedy Nimitz USS Carl Vinson (CVN 70). Vinson v súčasnosti vykonáva bežné námorné operácie.

USS Carl Vinson (CVN-70) je tretím supernosičom námorníctva Nimitz v triede amerického námorníctva. V septembri 2020 americké námorníctvo USS Carl Vinson (CVN 70) lietadlovú loď triedy Nimitz po generálnej oprave a prestavbách certifikovalo. USS Carl Vinson môže prepraviť viac ako 65 lietadiel s pevnými a rotačnými krídlami a môže prekonať viac ako 5 000 námorných míľ za menej ako sedem dní.

MIMORIADNA SPRÁVA: US Navy zostrelilo iránsky drone v Hormuzkom prielive, informoval Trump

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info