HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Česko objednalo vakcínu pre takmer sedem miliónov obyvateľov. Očkovanie bude dobrovoľné a zadarmo

Ilustračné foto / Pixabay

Česká republika objednala prostredníctvom spoločných zmlúv Európskej únie vakcínu proti Covid-19 pre 6,9 ​​milióna obyvateľov. Očkovanie bude dobrovoľné a hradené z verejného zdravotného poistenia, informuje portál Parlamentní Listy.

Stratégia bude v čase ďalej upresňovaná a aktualizovaná. Dostupnosť vakcíny do konca roka stratégia označuje za minimálne reálnu, aj tak by bola maximálne pre 400 000 osôb. Pre milión ďalších ľudí má byť v prvom štvrťroku budúceho roka, v druhom pre 2,62 milióna ľudí, v treťom pre 2,42 milióna ľudí a vo štvrtom pre 382 000 ľudí. Ďalšie dávky budú dostupné v roku 2022.

Stratégia uvádza, že ako prví budú očkovaní ľudia nad 65 rokov a mladší s vážnymi chorobami. Len seniorov je v ČR podľa poslednej štatistickej ročenky cez 2,13 milióna, tvoria tak pätinu obyvateľov republiky.

Ľudia, ktorí odmietnu očkovanie proti Covid-19, môžu čeliť obmedzeniu slobody, varuje kanadská ministerka zdravotníctva

Predtým budú očkovaní ľudia so vzácnymi genetickými chorobami, ktorí sú kvôli ďalšiemu postihnutiu vo zvýšenom riziku. Prednostne sa počítajú aj pacienti s chronickou pľúcnou obštrukčnou chorobou, pľúcnou fibrózou, vysokým krvným tlakom liečení kombináciou najmenej troch liekov alebo vážnymi chorobami srdca, obličiek, pečene, hemato-onkologickými ochoreniami, obézni alebo diabetici s vážnejšou formou choroby.

Ako ďalší sa budú očkovať vybraní zdravotníci, najskôr z oddelenia ARO a JIS a urgentných príjmov, potom pracovníci záchrannej zdravotnej služby alebo infekčných oddelení. Následne sa počíta s pracovníkmi hygienických staníc, ktorí vykonávajú epidemiologické šetrenia, a ľuďmi, ktorí odoberajú a spracúvajú biologické vzorky na vyšetrenie Covid-19.

Tretia vlna príde čoskoro a bude dlhá a vyčerpávajúca, varujú experti

Po nich budú očkovaní ostatní zdravotníci, zubní lekári, lekárnici a farmaceuti, pracovníci pobytových a odľahčovacích sociálnych služieb alebo domácej zdravotnej starostlivosti.

Vakcína podľa údajov v stratégii nebude zrejme spočiatku registrovaná na použitie u detí. Väčšina firiem ju testuje iba na 17 až 85 rokov.

Prečo je dobré na noc vypínať Wi-Fi

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info