HLAVNÝ DENNÍK
ŠPORT

Namiesto národného vtáčika ruka božia. V Argentíne chcú na bankovke Maradonu

Potenciálna argentínska bankovka / Twitter (@Elpibedeoro_10)

Argentínska senátorka navrhla, aby sa nedávno zosnulá futbalová legenda Diego Maradona objavila na bankovke, informuje portál Aktuálně.

Senátorka Norma Durangová predstavila v parlamente projekt bankovky v hodnote tisíc pesos (zhruba 9,5 eur), na ktorej by mala byť z jednej strany Maradonova podobizeň a z druhej zobrazenie jedného z jeho slávnych gólov proti Anglicku vo štvrťfinále majstrovstiev sveta v Mexiku 1986. „Nechceme len uctiť nášho hrdinu, ale tiež máme na zreteli ekonomickú stránku veci. Myslíme si, že keď k nám prídu turisti, budú si chcieť svojho ‚Maradonu‘ odviezť domov,“ uviedla senátorka.

Jeden z najlepších futbalistov histórie Maradona zomrel v šesťdesiatich rokoch 25. novembra na zlyhanie srdca. V Argentíne mal štatút národného hrdinu a patrí k najslávnejším postavám v histórii krajiny.

AKTUALIZOVANÉ: Zomrel Diego Maradona: Vo veku 60 rokov zomrela argentínska futbalová legenda

Nie je jasné, ktorý z gólov proti Anglicku by sa mal na bankovke objaviť. Maradona nasmeroval Argentínu k víťazstvu 2:1 nad rivalom z Európy dvoma gólmi, ktoré sa nezmazateľne zapísali do športovej histórie. Najprv prekonal brankára Shiltona úmyselnou rukou, ktorú neskôr označil za „božiu“, a krátko potom predviedol úchvatné sólo z vlastnej polovice ihriska, ktoré bolo vyhlásené za najkrajší gól v dejinách MS.

Myšlienka na zobrazenie „božej ruky“ na oficiálnom štátnom dokumente okamžite vyvolala u niektorých Argentínčanov kritiku, pretože by to mohlo byť vnímané ako schvaľovanie porušovania pravidiel. „Chceme pripomenúť Maradonu v dobrom aj v zlom, pretože to je svetovo najznámejší Argentínčan,“ uviedla senátorka Durangová, o ktorej návrhu budú zákonodarcovia rozhodovať na začiatku budúceho roka.

Súčasná tisícipesová bankovka zobrazuje argentínskeho národného vtáka.

Jágr funguje bez alkoholu

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info