HLAVNÝ DENNÍK
ŠPORT ZAHRANIČIE

Lukašenko a jeho syn majú zákaz účasti na OH

Na snímke zľava bieloruský prezident Alexander Lukašenko a jeho syn Nikolaj / TASR (AP)

Medzinárodný olympijský výbor (MOV) zakázal účasť na olympijských hrách bieloruskému prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi, ktorý je už 23 rokov šéfom národného olympijského výboru, informuje portál Lidovky. 

Lukašenko bol tento rok v auguste zvolený do šiesteho prezidentského obdobia a Bieloruskom odvtedy zmieta chaos. Kritici autoritárskeho vodcu tvrdia, že voľby boli zmanipulované, a protesty proti Lukašenkovi sú násilne potláčané.

Umlčovaní sú tiež športovci, ktorí vyzvali MOV, aby zasiahol. V novembri olympijský výbor začal s Bieloruskom formálne konanie pre podozrenie z porušovania olympijskej charty.

Demonštrácie v Bielorusku pokračujú aj po tom, čo Lukašenko oznámil odchod

„MOV došiel k názoru, že sa zdá, že súčasné vedenie dostatočne neháji bieloruských športovcov pred politickou diskrimináciou v rámci národného olympijského výboru, športových federácií či celého športového hnutia,“ uviedol šéf MOV Thomas Bach. „Je to proti základným princípom olympijskej charty a teda to vážne ohrozuje povesť olympijského hnutia,“ dodal Bach.

MOV zakázal účasť na OH aj ďalším dvom bieloruským funkcionárom vrátane Lukašenkovho syna Viktora, ktorý je prvým viceprezidentom národného výboru. Zároveň MOV zmrazil všetky platby bieloruskému olympijskému výboru a štipendiá športovcom, ktorí sa pripravujú na OH, bude vyplácať priamo im.

Lukašenko oznámil, že má v pláne odstúpiť z prezidentskej funkcie

Medzinárodný olympijský výbor tiež vyzval športové federácie, aby neplánovali organizovať v Bielorusku žiadne vrcholné podujatia. Minsk má spoločne s Rigou organizovať budúci rok na prelome mája a júna majstrovstvá sveta v hokeji.

Lotyšskí predstavitelia už skôr uviedli, že si usporiadateľstvo MS so svojím bieloruským susedom nedokážu v súčasnosti predstaviť. Medzinárodná hokejová federácia IIHF sa so situáciou zaoberá a údajne už začala konať kroky na odobratie spoluorganizácie Bielorusku.

Zákroky na hrane únosnosti. Slovensko vyradilo mladíka z kempu dvadsiatky

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info