Pendleri potrebujú po novom na hraniciach negatívny test
07 | 12 | 2020 I Imrich Kovačič / TASR

Od pondelka sa musia negatívnym testom na ochorenie COVID-19 vedieť preukázať na hraniciach aj pendleri. Nesmie byť starší ako 14 dní. Vyplýva to z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Povinnosť sa zatiaľ ale nebude kontrolovať.


"Osoby, ktoré pravidelne prekračujú hranice Slovenska a majú výnimku z domácej izolácie a následného testovania, sa budú môcť preukázať buď negatívnym výsledkom RT-PCR testu nie starším ako 14 dní, vykonaný aj mimo územia SR, alebo výsledkom antigénového testu nie starším ako 14 dní s tým, že bude akceptovaný aj výsledok antigénového testu certifikovaného v krajinách Európskej únie," vysvetlil ÚVZ SR.

Pod pojmom „osoby pravidelne prekračujúce hranice SR“ sa rozumie slovenskí aj zahraniční pendleri, občania SR žijúci v pohraničí susedných štátov, žiaci a študenti, osoby starajúce sa o svojich blízkych, osoby, ktoré obhospodarujú pôdu do desať kilometrov od hraníc, umelci a ďalší pracovníci v sektore kultúry, ktorí majú výnimku z domácej izolácie a následného testovania.

Príslušnú vyhlášku budú po dohode s ďalšími rezortmi aktualizovať počas pondelka. Ministerstvo vnútra deklarovalo, že polícia nebude pendlerov a ďalšie osoby s výnimkou od pondelka náhodne kontrolovať na hraničných priechodoch.

„Môže ísť o diskrimináciu štátnej moci,“ myslí si právnik o návrate detí do škôl
Premiér a pandemická komisia spolu s krízovým štábom rozhodli, že do tried sa budú môcť vrátiť len žiaci s negatívnymi testami. Právnik na to má však iný názor. Čítať ďalej
07 | 12 | 2020 | Jozef Uhlárik ml.