HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

„Mám naozaj úprimnú snahu deťom pomôcť vrátiť sa do škôl“, tvrdí Matovič. Kde je ale potom chyba?

Branislav Gröhling a Igor Matovič / Fotokoláž (via TASR)

Návrat detí do škôl bola jedna z najdôležitejších tém uplynulých dní, pretože školáci sú už doma od začiatku septembra a sily, ba občas aj nervy, dochádzajú už i rodičom. Premiér im odkázal, že celú vec preberá do svojich rúk. Stalo sa.

Spory okolo návratu detí do škôl boli najmä medzi Igorom Matovičom a šéfom rezortu školstva Branislavom Gröhlingom, ktorému neprešli ani dva jeho plány na návrat detí do školských lavíc. Síce chcel vypracovať ďalší, premiér ho ale stopol s tým, že teraz už preberá situáciu do svojich rúk on. Svoje rozhodnutie zdôvodnil, ako je to u neho zvykom, v statuse na sociálnej sieti.

Výhovorky niektorých zástupcov škôl ho už úúúprimne prestali baviť

Hneď v úvode položil Matovič rečnícku otázku, čo deti patria do škôl, aby si na ňu vzápätí ak odpovedal: „Patria.“ A pustil sa do vysvetľovania. „Preto som pred mesiacom prišiel s návrhom na tzv. Komunitné testovanie s cieľom dostať od 30. novembra všetky deti do škôl. Bohužiaľ, našim koaličným partnerom bol tento plán verejne ponížený a zamietnutý. Minulý týždeň však Ústredný krízový štáb (UKŠ) prijal rozhodnutie, že tzv. Komunitné testovanie škôl je naozaj reálna cesta, ako školy otvoriť a udržať ich pre deti covid-bezpečné počas nasledujúcich mesiacov pandémie,“ začína svoj status premiér, podľa ktorého preto krízový štáb poveril ministerstvo školstva vypracovať plán, ako umožniť tým deťom z II. stupňa ZŠ a stredných škôl, ktoré sa podrobia testovaniu, aby mohli byť prítomné priamo na výučbe vo svojej škole. S tým, že ostatným deťom by bola naďalej poskytovaná výučba dištančnou formou.

Matovič ďalej tvrdí, že sa zvali oficiálni zástupcovia škôl, že nie sú schopní nič také zorganizovať. „ozvali sa tí aj oní … jednoducho samé výhovorky a mňa to už prestalo úúúprimne baviť. Jednoducho – miesto snahy a plánu, ako školy podľa rozhodnutia ÚKŠ otvoriť, len spŕška samých výhovoriek, ako sa to nedá, nedá, nedá.“ Práve pre tieto výhovorky on sám preto oslovil priamo viacerých riaditeľov a zriaďovateľov škôl či naozaj nevedia zorganizovať bezpečné otvorenie škôl podľa zadania Ústredného krízového štábu. „ Odpoveď? Veľmi by chceli a všetko pre to urobia, len potrebujú noty. Preto som sa rozhodol, všetkým spochybňovačom a vyhováračom osobne dokázať, že ak existuje úprimná snaha deťom pomôcť, všetko sa dá … len treba naozaj chcieť = rozhodol som sa zorganizovať pilotné otvorenie škôl doslova s pár ľuďmi priamo z Úradu vlády,“ vysvetľuje premiér Matovič prečo sa rozhodol tak, ako sa rozhodol.

Návrat detí do škôl je ohrozený, Mikas: Predstavuje to riziko šírenia infekcie

Za dva dni chce Matovič urobiť to, čo malo byť už dávno hotové

Predseda vlády v statuse ďalej píše, že po oznámení svojho úmyslu dostať deti do škôl sa spustila lavína dopytov z desiatok ďalších škôl z celého Slovenska, že aj oni by sa radi pridali. „Volali, písali, volajú a píšu riaditelia, rodičia, starostovia či primátori. A priamo aj deti či študenti. Priznávam, teší ma to, lebo už len ten záujem svedčí o tom, že nie neustále výhovorky, ale vykásané rukávy sú cesta, ako deti do škôl dostať,“ hrdo hlási Matovič aká mu prišla odozva na jeho nápad a sľubuje, že teraz dáva dokopy všetky inštrukcie, povolenia, žiadosti či zmluvy a organizuje mimoriadne zasadnutie vlády, zabezpečí testy, ale aj prijatie uznesení a potrebnej vyhlášky.

„Za dva dni chceme urobiť to, čo mohlo byť už dávno týždne hotové. Držte palce, aby sme všetko so cťou stihli, cez víkend testovali a od pondelka prvé deti do škôl nastúpili,“ vyzýva a burcuje ľudí Matovič. Premiér ďalej píše, že zatiaľ chystajú otvorenie len asi 10 škôl, ktoré kontaktovali ako prvé, a ktoré prejavili ochotu. V prípade, ak stihneme všetko nachystať do piatku doobeda a bude považovať za bezpečné, aby sa zapojili aj všetky ostatné školy, ktoré sa zapojiť chcú a vedia, dnes poobede túto možnosť zverejní a poskytne k tomu všetko potrebné. „… a možno otvoríme aj stovky odvážnych škôl,“ pridáva na konci ďalší odvážny plán.

Parádny nápad Kežmarčanov. Nič neporušili a ich deti chodia už do školy!

Prečo oslovil školu svojich dcér ako prvú? Lebo do toho chceli ísť!

Matovič sa v statuse rozhodol vysvetliť aj to, prečo najskôr oslovil školu, kde chodia jeho dcéry Rebeka a Klárka „Lebo, ak všade počúvam, ako sa to nedá … tak, logicky, najprv zavolám do školy, ktorú mám najbližšie (300m) od domu, aby mi povedali, či sa to fakt nedá … a keď mi povedia, že do toho chcú ísť, tak im, logicky, zrazu nepoviem, že vy nemôžete, „lebo Rebeka a Klárka“ … to však hlupák nepochopí,“ skonštatoval premiér, ktorý ale nevysvetlil, koho tým hlupákom vlastne myslel.

„Ak sa aj vy zaujímate o otvorenie vašej školy, tu je stručné zadanie ÚKŠ voči ministerstvu školstva, ktoré malo splniť: 1) škola (zriaďovateľ) si musí vedieť zorganizovať pravidelné pretestovanie všetkých žiakov II. stupňa ZŠ (alebo strednej školy) a aspoň jedného rodiča žijúceho v spoločnej domácnosti plus všetkých zamestnancov školy; 2) následne škola umožní všetkým žiakom s negatívnym výsledkom na Covid-19 prezenčnú výuku priamo v škole a ostatným žiakom zabezpečí dištančné vzdelávanie; 3) štát poskytne škole antigénové testy a predbežne 5 eur na test ako príspevok na zabezpečenia výdavkov s testovaním,“ píše v samom závere Matovič, ktorý ešte vyzýva tých odvážnych riaditeľov a zriaďovateľov škôl, ktorí by sa chceli k premiérovej myšlienke pripojiť, aby dali o sebe vedieť na: [email protected] „V momente, ak budeme mať všetko vybavené, pošleme vám inštrukcie a vy sa rozhodnete, či sa pridáte a radosť deťom urobíte,“ uzatvára status Matovič.

Osuský (SaS) sa postavil Matovičovi – do škôl patria všetky deti!

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info