HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Severotaliansky región rebeluje. Navzdory vláde sa otvára pre podnikanie

Valle d’Aosta
Valle d’Aosta/ internet

Severotaliansky región Valle d’Aosta sa postavil proti koronavírusovým obmedzeniam uvaleným ústrednou vládou. Vyhlásil sa za „žltú zónu“ a znovuotvoril reštaurácie, bary, obchody a podniky, informuje portál Breitbart.

V novembri 3 vyhlášky  talianskeho premiéra Giuseppeho Conteho uložili celonárodné aj regionálne obmedzenia. Tie regionálne sú založené na trojstupňovom systéme hodnotenia – žltá, oranžová a červená – v závislosti na tom, aké veľké riziko nákazy koronavírusom je v regióne.

Poradie regiónov je pravidelne aktualizované a v súčasnosti je sedem z nich považovaných za „žlté“ (s najmenším rizikom), deväť je klasifikovaných ako „oranžové“ a zvyšných päť je „červených“ (uzamknutých) zón. Medzi piatimi červenými regiónmi je Valle d’Aosta, ktorá sa vzbúrila proti systému vyhlásením samého seba za žltú zónu.

Tehotné ženy ba mali s očkovaním na Covid ešte počkať

Regionálny prezident Valla d’Aosta Erik Lavevaz požadoval regionálnu autonómiu nad „slobodou pohybu občanov, hospodárskymi činnosťami a sociálnymi vzťahmi“ a podpísal zákon umožňujúci znovuotvorenie maloobchodných predajní, barov, múzeí, bohoslužieb, reštaurácií, knižníc a iných podnikov. Regionálna rada potvrdila mandát nosiť rúško aj vonku, ako aj celonárodný zákaz zhromažďovania.

Minister pre regionálnu autonómiu Francesco Boccia okamžite varoval Radu údolia Aosta, že tento krok bude spochybnený v prípade inštitucionálneho stretu medzi talianskou ústrednou vládou a miestnymi orgánmi. Podľa ústrednej vlády nemajú regióny ako Valle d’Aosta právo zmierňovať zdravotné predpisy prijaté vládou v Ríme, môžu ich iba sprísňovať.

„Sputnik V je jedna z vakcín, ktoré sme už skôr používali, a nemá žiadne vedľajšie účinky“, tvrdí grécky profesor

„Talianska vláda preukázala malú citlivosť v porozumení problémov hôr,“ uviedol Erik Lavevaz, ktorý je prezidentom regiónu iba od 21. októbra 2020, počas rokovania regionálnej rady, ktorá zákon schválila. „Tento zákon ide správnym smerom, ktorý sme už začali: dáva príkaz implementačnej fáze riadenia mimoriadnej udalosti a ponorí sa do našej územnej reality.“

Minister Francesco Boccia uviedol, že záležitosť bude okamžite postúpená regionálnemu správnemu súdu (TAR) na rozhodnutie. „Vyhlásenia prezidenta Lavevaza z regiónu Valle d’Aosta podkopávajú a poškodzujú lojálnu spoluprácu, ktorá charakterizovala tvrdé a namáhavé spoločné úsilie proti pandémii v posledných mesiacoch,“ uviedol Boccia.

„Každý vie, aká vážna je kríza, ktorú ekonomické subjekty prežívajú,“ dodal, „ale evidentne nie každý si uvedomuje veľmi vážnu zdravotnú pohotovosť a počet rodín, ktoré musia každý deň čeliť veľmi ťažkému osudu.“

Rakúsko otvorí školy, obchody a…. lyžiarske svahy

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info