Cigániková: premiérovo správanie sa k partnerom a občanom je mimoriadne zákerné
03 | 12 | 2020 I sefredaktor
Po tom ako premiér Matovič zamietol ministrovi školstva Gröhlingovi  jeho plán na postupné otváranie , škôl, oznámil, že preberá testovanie žiakov na ochorenie COVID-19 do vlastných rúk. Postup premiéra kritizujú viacerí politici i politickí pozorovatelia, uvádza portál Hlavné správy.

Cigániková: premiérovo správanie sa k partnerom a občanom je mimoriadne zákerné

Poslankyňa Jana Bittó Cigániková (SaS) sa svojho kolegu na sociálnej sieti zastala. Pripomenula taktiež, že koalícia sa dohodla na zastavení vzájomných útokov. V svojom statuse ďalej opisuje situáciu, kedy sedela vedľa ministra školstva a straníckeho kolegu Branislava Gröhlinga, keď mu zavolal premiér.

„Neviem si predstaviť, ako by to vyzeralo, keby sme ju nemali (dohodu o neútočení, pozn. red.). To by som napríklad mohla porozprávať o tom, ako som sedela nedávno vedľa Braňa Gröhlinga, keď mu volal premiér s otázkou, či si všimol, že školy neotvoril. Vraj ak Braňo chce, aby ich otvoril, má sa Sulík ospravedlniť (už ani neviem, za čo práve),“ uvádza Cigániková s tým, že následne ministrovi boli zamietnuté dva pokusy o otvorenie škôl, ktoré mal dojednané naprieč samosprávou a zriaďovateľmi škôl tak, aby sa to dalo kapacitne zvládnuť, aby deti mohli ísť do školy a aby neboli spolu s rodičmi zbytočne terorizované.

„Mohla by som hovoriť o tom, že premiérovo správanie sa k partnerom a občanom je mimoriadne zákerné. A že miesto toho, aby spájal a motivoval ľudí k lepšiemu výkonu, v kuse  na niekoho útočí a ubližuje. Ale keďže máme tú dohodu, poviem iba, že tieto vyjadrenia na adresu Branislava Gröhlinga, považujem za mimoriadne nespravodlivé k jeho osobe,“ dodala.

 
Daniš: Toho človeka, by mali pozorovať a zaopatriť iní odborníci

Novinár Dag Daniš ku téme uviedol, že to, čo v poslednom čase predvádza premiér Igor Matovič, je podľa neho „normálne na facku“. „A následne na kazajku,“ dodáva.

„Najskôr zablokoval návrh ministra školstva na návrat žiakov s preležaninami do škôl. Chápeme, „atómová bomba na vírus“, ktorá mu vybuchla v dutinách, nezabrala… Deň na to nabehol pred kamery a hučí, že preberá otváranie škôl do vlastných rúk – sám rozhodne, ktoré sa „pilotne“ otvoria a ktoré ostanú zavreté.“

Týmto už Matovič podľa Daniša prekročil nielen hranice úbohosti, ale aj hranicu zákona. „Na svojvoľné otváranie vybraných škôl priemer Matovič nemá právomoci ani splnomocnenie vlády. Stojí mimo zákona.“

Dodal, že to, že kritizuje premiéra, neznamená, že je fašista, nácek, mafián, dezolát a že chce návrat Fica alebo „smrť dedkov a babiek“. „Len ma už ako komentátora nebaví sledovať človeka, ktorého by mali pozorovať (a zaopatriť) iní odborníci.“
Belousovová: Už pred vstupom do politiky nebol obyčajným človekom, ale obyčajným zbohatlíkom

Podľa bývalej poslankyne za SNS Anny Belousovovej má papalášizmus mnoho podôb. „Nedávno nám jednu predviedol predseda parlamentu Kollár, ktorý si pobyt v štátnej nemocnici pomýlil s návštevou úplne iného zariadenia. Takého ktoré zvyklo mať pred vchodom červený lampáš. Po dnešku mu ale vážne konkuruje predseda vlády Matovič,“ vyhlásila v stredu.

Na tom, že sa Matovič rozhodol vziať do vlastných rúk iniciatívu ohľadom otvárania škôl namiesto neschopného ministra školstva, by podľa Belousovovej nebolo nič divné. „Zaujali ma však dve veci: Po prvé, medzi zopár pilotnými školami, ktoré budú mať od pondelka riadne vyučovanie sa čírou „náhodou“ ocitla aj súkromná škola, ktorú navštevujú obe dcéry pána premiéra.“

„Takisto „náhodou“ je to škola, za ktorou stojí novopečený, veľmi úspešný obchodník s antigénovými testami. Tuším ich dodal štátu 10 miliónov za cca 40 miliónov eur. Celkom dobrý biznis na začiatočníka v obore.“

Druhou vecou, nad ktorou sa pozastavila Anna Belousovová je to, že deti predsedu vlády a šéfa OĽaNO navštevujú súkromnú školu školu. „Podľa mňa tým ako premiér de facto vyslovuje nedôveru štátnemu školstvu, ktoré nepovažuje za dosť dobré pre jeho deti, hoci pre ostatné deti – deti „plebsu“ t. j. skutočných obyčajných ľudí, musí byť štátne školstvo dobré.“

„Takéto maniére sú typickým príkladom papalášstva, alebo správania zbohatlíkov, ktorí si to jednoducho môžu dovoliť, lebo oni na to majú. Ono obyčajného človeka z politika nerobia tenisky na oficiálnych prijatiach , ani šaškovanie na facebooku či používanie nárečia,“ dodáva expolitička, ktorá je známa fackou, ktorú v parlamente uštedrila vtedajšiemu začínajúcemu poslancovi Matovičovi.

Belousovová dodáva, že obyčajného človeka preverí moc a peniaze. „To je tá skúška ohňom „obyčajnosti“, alebo ak chcete normálnosti každého politika. A v tej skúške premiér Matovič neobstál už po pár týždňoch vo funkcii. Vlastne už dávno predtým. On totiž nebol obyčajný človek už pred vstupom do politiky. Bol a je to obyčajný zbohatlík, ktorému sa podarilo oklamať zúfalých voličov, znachutených papalášstvom tých pred ním.“