HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Vesmírny objekt, ktorý práve minul Zem, vedci stále nevedia zaradiť

Ilustračný obrázok / pixabay
Pomaly sa pohybujúci objekt neznámeho pôvodu práve dokončil extrémne blízky prelet okolo našej planéty. Následne sa vydal späť do slnečnej sústavy. Tento záhadný vesmírny objekt sa má vrátiť v marci, informuje portál RT.

O podivnom „mini mesiaci“, ktorý sa oficiálne nazýva 2020 SO, sa začalo špekulovať, odkedy ho 17. septembra objavil prieskum Pan-STARRS. Bol klasifikovaný ako asteroid, ale vedci stále úplne nechápu, čo to je. Niektorí špekulovali, že je súčasťou starej rakety.

Nech už je to čokoľvek, meria v priemere od päť do desať metrov a „prešmykol“ sa okolo našej planéty vo vzdialenosti necelých 50 000 kilometrov. To je iba 13 percent vzdialenosti Zeme od Mesiaca. Dostal sa teda do dosahu gravitácie našej planéty, čo znamená, že sa o niekoľko mesiacov vráti späť. Záhada obklopujúca pôvod objektu pochádza z toho, ako sa pohybuje.

Monolit z Utahu záhadne zmizol

Pohybuje sa oveľa pomalšou rýchlosťou ako drvivá väčšina asteroidov. Tie sa obvykle mihnú na oblohe rýchlosťou okolo 11 až 72 kilometrov za sekundu, s čím sa vedci planetárnej obrany stretávajú prostredníctvom svojich ďalekohľadov a detekčných systémov. Objekt 2020 SO zatiaľ cestuje rýchlosťou iba 0,6 kilometra za sekundu.

Mnoho vedeckých pracovníkov verí, že ide o pozostatok z misie sondy Surveyor 2 na Mesiac v roku 1966. „Nie sme si istí, či ide o asteroid (teda o prirodzené teleso). Mohol by to byť raketový zosilňovač misie NASA Surveyor 2, ktorá sa datuje do roku 1966,“ uviedli vedci projektu Virtual Telescope.

Objekt bude tretím známym mini mesiacom, aký mala Zem od začiatku záznamov, aj keď ich bolo počas histórie planéty pravdepodobne oveľa viac.

Tajomný monolit z Utahu je späť! Objavil sa v Rumunsku

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info