Čínske médiá: Ázijská éra sa blíži
01 | 12 | 2020 I Diana Zaťková

"Predzvesť ázijskej éry sa začala," vyhlásil v pondelok čínsky štátny denník Global Times. Odvoláva sa na údaje naznačujúce, že Ázia do roku 2030 „prispeje zhruba 60 percentami ku globálnemu rastu“, informuje portál Breitbart.


V článku sa tiež uvádza dôraz východoázijských spoločností na „poriadok“ nad osobnou slobodou ako silný indikátor toho, že región sa z pretrvávajúcej pandémie koronavírusu bude zotavovať efektívnejšie ako západné krajiny. „Očakáva sa, že čínsky HDP do roku 2025 vyrovná alebo dokonca prevýši HDP USA. India môže prekonať Nemecko a stať sa štvrtou najväčšou ekonomikou na svete. ... Postavenie USA ako najväčšej ekonomiky sveta sa blíži ku koncu. Prvýkrát budú tri ázijské krajiny medzi štyrmi hlavnými ekonomikami sveta,” uviedli noviny.

The Global Times uviedol nedávne "podpísanie Regionálneho komplexného hospodárskeho partnerstva (RCEP) 15. novembra" ako ďalší dôkaz rastúcej ekonomickej dominancie Ázie.

Obchodný pakt „spojil krajiny ASEAN (Združenie národov juhovýchodnej Ázie), Japonsko, Južnú Kóreu, Čínu, Austráliu a Nový Zéland do jedného z najrozmanitejších a najľudnatejších obchodných blokov na Zemi,“ uviedol čínsky Times a dodal: „Znamená to nový vek pre ázijskú regionálnu spoluprácu, ktorá sa vyznačuje multilateralizmom a obchodným liberalizmom. Z hľadiska procesu globálnej obnovy počas postpandemickej éry môže táto nová konfigurácia dokázať veľa vecí.“

Najbohatší Rus chce dobyť svetové trhy liekom na korovavírus. Testovať sa má aj na Slovákoch.
Ruská farmaceutická spoločnosť Petrovax, ktorú vlastní najbohatší Rus, Vladimir Potanin, vyvíja liek polyoxidonium, ktorý by sa mohol využívať aj pri liečbe koronavírusu. S informáciou prišiel týždenník Trend. Zaujímavé je, že liek sa má testovať... Čítať ďalej
30 | 11 | 2020 | Petra Demková


India, ktorú Global Times označili ako budúcu najlepšiu globálnu ekonomiku do roku 2025, sa rozhodla RCEP nepodpísať. Urobila tak v súlade so stanoveným cieľom stať sa menej závislá od zahraničných dodávateľských reťazcov, čo zase pomáha obmedziť čínsku nadvládu nad ázijskou výrobou a obchodom.

Wang Wen, profesor a dekan Inštitútu pre finančné štúdie v Chongyangu na čínskej univerzite Renmin, tvrdí, že východoázijské spoločenské normy, najmä ich zameranie na „sebadisciplínu“ a „kód správania,“ naznačujú, že región bude bojovať proti negatívnym vedľajším účinkom pandémie koronavírusu úspešnejšie ako západné krajiny. "Z pohľadu riadenia štátu sú východoázijské krajiny, ktoré kladú dôraz na poriadok vo svojej kultúre, efektívnejšie v boji proti pandémii v porovnaní s európskymi krajinami a USA, ktoré si údajne viac cenia slobodu," uviedol Wang. „Ázijské krajiny preto tiež oživujú svoje ekonomiky rýchlejšie ako iné časti sveta.“

Dobrá správa: od januára stúpne materské, PN-ky aj OČR-ky. O koľko?
Budúce mamičky, ale aj tí, ktorí budú niekoho ošetrovať či sami sa ocitnú na maródke sa potešia. Sociálna poisťovňa im od januára zvyšuje dávky. Čítať ďalej
01 | 12 | 2020 | Jozef Uhlárik ml.


Zdá sa, že januárový článok v Jakarta Post podporuje tvrdenia Global Times. „V roku 2020 hrubý domáci produkt Ázie predbehne hrubý domáci produkt zvyšku sveta dohromady. Očakáva sa, že tento región do roku 2030 prispeje zhruba 60 percentami ku globálnemu rastu,“ prezradil článok, ktorého spoluautorom je člen výkonného výboru Svetového ekonomického fóra.

„Ázijsko-pacifická oblasť bude zodpovedná aj za drvivú väčšinu (90 percent) z 2,4 miliárd nových členov strednej triedy vstupujúcich do globálnej ekonomiky. Väčšina tohto rastu bude pochádzať z rozvíjajúcich sa trhov v Číne, Indii a v celej juhovýchodnej Ázii,“ dodali indonézske noviny.

Otvorte školy! Deti stoja rodičov veľa peňazí a nevedia im vysvetliť učivo
Dištančné vzdelávanie robí starosti nielen žiakom, ale aj ich rodičom. Mnohí majú problém vysvetliť učivo, ktoré sa síce učili aj oni, no už ho dávno zabudli. Navyše, náročné je to pre nich aj finančne. Čítať ďalej
01 | 12 | 2020 | Jozef Uhlárik ml.