Zlé správy pre fajčiarov: Pripravte sa na zdražovanie!
25 | 11 | 2020 I Jozef Uhlárik ml.

Fajčenie je síce neduh, ktorý nielen ničí zdravie, ale aj siaha na rodinný rozpočet. Zlou správou pre fajčiarov je, že ceny i tak drahých cigariet budú ešte vyššie. Všimol si portál cas.sk.


Spotrebná daň za krabičku cigariet sa počas troch rokov bude postupne zvyšovať. Od februára 2021 o 40 centov, o 20 centov od februára 2022 a o ďalších 20 centov od februára 2023. Navyše, spotrebné dane na bezdymové tabakové výrobky stúpnu od februára budúceho roka o 72 %, od februára 2022 o 21 % a od februára 2023 o ďalších 17 %, informuje portál cas.sk. 
Fajčiari pomôžu nášmu štátnemu rozpočtu

Celková cena balenia bezdymových tabakových výrobkov sa preto od februára budúceho roka zvýši o 40 centov a od februára 2022 a februára 2023 rovnako ako u cigariet zhodne o 20 centov. Vyplýva to z novely zákona o spotrebnej dani z tabakových výrobkov, ktorú schválila Národná rada.

Vládou schválená novela zákona prinesie v budúcom roku do štátneho rozpočtu 102,1 milióna eur, v roku 2022 vyše 187 miliónov eur a v roku 2023 ďalších 253,5 milióna eur. Novelou zákona sa však zvýšia nielen sadzby na cigarety, ale rovnakým tempom stúpne aj sadzba na tabak.

Koronavírusom sa častejšie infikujú fajčiari elektronických cigariet
Riziko koronainfekcie je päť až sedemkrát vyššie u mladých fajčiarov elektronických cigariet ako u ich rovesníkov, ktorí fajčia klasické cigarety. Čítať ďalej
14 | 08 | 2020 | Ivan Brožík

Schválené sú aj niektoré ďalšie zmeny

Dopredávať cigarety bude možné dva mesiace, bezdymové tabakové výrobky tri mesiace a tabak šesť mesiacov. V roku 2021 a 2022 sa nebude zvyšovať sadzba dane na cigary a cigarky, ale v roku 2023 sa zvýši na úroveň tabaku zodpovedajúcu hodnote v roku 2021. Dopredaj cigár a cigariek bude možný počas 22 mesiacov. Takéto nastavenie dane bude mať podľa rezortu na daňové príjmy nulový, resp. zanedbateľne pozitívny vplyv.

Novelou zákona sa do nášho právneho poriadku preberá eurosmernica, ktorou sa stanovuje všeobecný systém spotrebných daní. Zavádzajú sa tiež nové typy daňových subjektov, ktorými sú schválený odosielateľ a schválený príjemca. Upravuje sa tiež postup pri preprave tabakových výrobkov v daňovom voľnom obehu na podnikateľské účely na základe zjednodušeného elektronického administratívneho dokumentu. Tento krok by mal znížiť administratívne náklady pre podnikateľské subjekty a správcu dane.

Fajčiari vyfukujú kvapôčky obsahujúce koronavírus
Fajčiari nakazení novým koronavírusom môžu počas fajčenia vyfukovať kvapôčky obsahujúce vírus a nakaziť ľudí okolo. Čítať ďalej
05 | 08 | 2020 | SITA/AP

Súkromná výroba destilátov sa nezruší

Poslanci schválili aj novelu zákona o spotrebnej dani z alkoholu, ktorou sa do slovenskej legislatívy preberajú európske smernice. Cieľom tejto smernice je podľa ministerstva financií najmä znížiť administratívnu záťaž daňových subjektov, ako i správcov dane a minimalizovať daňové úniky pri preprave tovarov podliehajúcich spotrebnej dani medzi jednotlivými členskými štátmi Európskej únie.

Novela zákona pôvodne obsahovala aj ustanovenie, ktorým sa mala u nás na budúci rok zrušiť súkromná výroba destilátov. Rezort financií to zdôvodňoval snahou predchádzať daňovým únikom a znížiť mimoriadnu finančnú a administratívnu záťaž správcu dane. Po dohode s Európskou komisiou sa ale súkromná výroba destilátov nakoniec v budúcom roku nezruší, a preto toto ustanovenie z novely zákona poslanci vypustili, píše na záver portál cas.sk.

Príklad z Myjavy ukázal, že slivovicou sa COVID-19 poraziť nedá, myslí si J. Hrabko
Odvolávanie premiéra bolo kino, Remišová ukázala politickú slabosť, komentuje publicista Juraj Hrabko. Čítať ďalej
29 | 07 | 2020 | Peter Haluza, TASR