fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ŠPORT ZAHRANIČIE

Šéf anglického futbalu pri debate o rasizme urazil černochov, následne pod nátlakom rezignoval

Greg Clarke / Twitter (@celebrityradio)

Predseda anglickej futbalovej asociácie (FA) Greg Clarke rezignoval na svoj post po tom, čo sa pri debate s poslancami nekorektne vyjadril o hráčoch tmavej pleti. Inými vyjadreniami sa dotkol aj homosexuálov či mladých futbalistiek, informuje portál iDnes.

Clarka si predvolali poslanci z výboru pre digitálne technológie, kultúru, médiá a šport, aby prehovoril o svojej úlohe v rámci kontroverzného projektu Big Picture, ktorý neúspešne presadzoval reformu anglických súťaží vrátane Premier League v prospech najväčších a najsilnejších klubov.

Keď sa ho však zákonodarcovia pýtali na iné, v Anglicku hojne diskutované témy, ako je rasizmus, tak použil na ostrovoch krajne nekorektný termín „colored footballers“, v doslovnom preklade „farební futbalisti“.

Maradonu aj s „alkoholickými absťákmi“ prepustia z nemocnice

Neskôr sa poslancom ospravedlňoval s tým, že v minulosti pracoval v Spojených štátoch amerických, kde sa podobné označenie „people of color“ používa bežne. Napriek tomu Clarke následne pod nátlakom radšej odstúpil.

Z pohľadu Stredoeurópana to môže vyznievať nepatrične, v anglických športových médiách ide však aktuálne o hlavnú kauzu. BBC napríklad svojich čitateľov upozorňuje, že text na tému obsahuje urážlivý jazyk , Clarke totiž nepobúril britskú verejnosť len jedným nevhodne použitým výrazom, bolo toho viac.

Labouristická poslankyňa Alex Davies-Jonesová dokonca označila Clarkove slová za odporné. Clarke napríklad vyhlásil, že homosexualita je len „životná voľba“, a citoval vtipy o tom, ako sa mladé futbalistky boja lopty. Navyše sa podľa mnohých nešťastne vyjadril aj o južných Aziatoch, ktorí sú najmenej zastúpenou minoritou v rámci anglického futbalu.

Ja sám by som Messiho na lavičke nenechal? On to chcel, priznal tréner Barcelony

„Napríklad afro-karibská komunita je na najvyššej úrovni oveľa početnejšia ako tá juhoázijská, ale bežte sa pozrieť do IT oddelenia našej asociácie, tam je to presne naopak. Títo ľudia jednoducho majú iné kariérne záujmy,“ uviedol.

Až neskôr svojich slov verejne oľutoval: „Bola to pre náš šport medvedia služba. Čo som povedal, bolo neakceptovateľné, a mrzí ma, že som rozmanité futbalové prostredie a všetkých tých, ktorých som sa s mojimi kolegami snažil začleniť, urazil.“

Clarke spustil podobný rozruch v Anglicku už pred tromi rokmi, keď pred rovnakým poslaneckým výborom zľahčoval obavy z rasizmu. Označil ich vtedy anglickým slovíčkom „fluff“, teda ako niečo zbytočne ​​prehnané.

Cristiano Ronaldo je z toho konečne vonku: Bol jeho pozitívny test sfalšovaný?!

Vo funkcii však pokračoval ďalej.

„Jeho zastaraný jazyk a stereotypy, ktoré použil v súvislosti s černochmi a predovšetkým Juhoaziatmi, by mali zostať v smetiaku histórie,“ uviedol Sanjay Bhandari z organizácie Kick It Out, ktorá dlhodobo bojuje proti diskriminácii vo futbale. „Urobili sme veľa krokov vpred, ale tieto komentáre nás vracajú zase späť do minulosti,“ dodal.

Na sociálnych sieťach sa proti jeho utorkovým slovám ohradili aj niektorí futbalisti – Darren Bent či Anton Ferdinand. Britský minister športu Nigel Huddleston vyhlásil: „Je správne, že Greg Clarke odstúpil zo svojej funkcie.“

Šesťdesiattriročný biznismen bol v čele anglického futbalu štyri roky. V minulosti pracoval aj vo vedení Leicesteri alebo v exekutíve nižších anglických súťaží. Od roku 2019 je tiež viceprezidentom FIFA, čo je pozícia, ktorá mu zatiaľ zostáva.

Brazílsky MMA zápasník Silva: Chcel som sa zabiť, teraz umlátim Vémolu v druhom kole!

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info