HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Majitelia zbraní POZOR! V EÚ sa dnes hlasuje o zákaze olova v strelive

Milan Uhrík / Fotokoláž (via TASR)

Európski úradníci prišli s nápadom, že zakážu používanie olova v strelive – u športových strelcov, civilistov, poľovníkov, ale aj u rybárov, atď., píše europoslanec Milan Uhrík.

Iniciatíva je to možno na prvý pohľad pekná, ale ako to pri európskych predpisoch zvyčajne býva, je totálne nekoncepčná a nedomyslená. Prvým cieľom nariadenia je zákaz používania oloveného streliva v blízkosti mokradí. To by bolo ešte v poriadku, toto je zakázané aj podľa súčasného slovenského zákona. Problémom európskeho nariadenia je však definícia samotnej mokrade, do ktorej spadá aj mláka po daždi a stometrové pásmo v jej okolí. Takáto definícia pokrýva zhruba tretinu územia SR. A po daždi prakticky celé územie.

Podľa výkladu Európskej komisie bude cez takéto územia dokonca zakázané s oloveným strelivom čo i len prechádzať a pri pristihnutí bude platiť prezumpcia viny. Na rozdiel od rozumnejšej slovenskej (českej, rakúskej, nemeckej, maďarskej, fínskej, talianskej, anglickej, španielskej, belgickej, atď.) legislatívy chrániacej prírodu, kde je zakázaný lov vtákov v skutočných mokradiach.

„Nekoncepčnosť a nedomyslenosť sú teda jednými z hlavných výhrad odborníkov k navrhovanej európskej legislatíve.“ píše Uhrík.

Kováčikovej koniec na Generálnej prokuratúre! Dôvod vás, možno, ani neprekvapí

Ak príde následne k úplnému zákazu olova v strelive, tak olovo sa bude musieť nahradiť drahšími a dokonca ešte toxickejšími materiálmi. Tým pádom bude aj cena streliva vyššia, a bude si ho môcť dovoliť opäť menej občanov. Je to teda ďalší krok k odzbrojovaniu obyvateľstva, keď zbrane zostanú len ozbrojeným zložkám (ktoré budú mať menej cvičných strelieb) a zločincom. „Teroristické útoky potom vyzerajú tak, ako nedávny útok vo Viedni, kde nelegálne ozbrojení teroristi strieľali civilistov ako zajacov, pretože civilisti mali držanie zbraní zakázané.“, varuje Uhrík.

Náhrada olova v strelive spôsobí, že strely budú tvrdšie a prieraznejšie. Takéto strelivo za istých okolností bez problémov prerazí aj policajné nepriestrelné vesty, takže budú k ničomu.

A ešte posledná, možno dôležitá informácia pre strelcov – nová smernica sa týka aj strelníc, to znamená, že strieľať oloveným strelivom na strelnici, ktorá je v 100 metrovom pásme „mokrade / mláky“ bude nemožné. Ohrozená je tak drvivá väčšina súťaží (na plastových holubov a pod.), a tiež aj množstvo strelníc.

Ďalšia blamáž: EK odmietla Matovičove plošné testovanie

„Po zohľadnení stanoviska množstva odborných a profesných organizácií tiež zastávam názor, že táto európska legislatíva musí byť prepracovaná, a preto budem hlasovať za jej vrátenie (resp. proti nej). Ochranu prírody chceme všetci. A takisto všetci chceme, aby sa na uliciach a v lesoch strieľalo čo najmenej (ideálne vôbec). Nejaká legislatíva v oblasti zbraní však musí platiť, či sa nám to páči alebo nie. A je rozumné, aby táto legislatíva bola rozumná, a nie európsky byrokratický nezmysel.“ uzatvára Urík.

S navrhovanou európskou legislatívou podľa Uhríka už nesúhlasia na Slovensku nasledovné organizácie:

  • Legis Telum – združenie vlastníkov strelných zbraní
  • Slovenská asociácia dynamickej streľby
  • Slovenský rybársky zväz
  • Slovenský strelecký zväz
  • Slovenská poľovnícka komora
  • Asociácia presnej streľby a Slovenská asociácia westernovej streľby
  • Českomoravská myslivecká jednota
  • Liga Libe – ľudskoprávna platforma bojujúca za ústavné právo na zbraň

Poriadne si zavaril: Trestné oznámenie na premiéra(?!) za jeho status

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info