HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Ruský vojenský priemysel vyvíja nové autonómne podhladinové zbrane

Ilustračný screenshot / YouTube (Powervision Europe)

Bezpilotné námorné systémy sú čoraz viac žiadané na civilné aj vojenské účely. Ministerstvo priemyslu a obchodu Ruska vypisuje nové obstarávacie konanie v hodnote 500 miliónov rubľov na bezpilotný dron so zvýšenou autonómiou. 

Zariadenie by malo byť funkčné už v roku 2024. Podľa zverejnených sprievodných dokumentov sa plánuje dosiahnuť predĺženie operačného času a cestovného dosahu zariadenia vďaka zdroju energie, nezávislého na vzduchu a založeného na vodíkovo-kyslíkovej batérii. Vývojové práce na základe nariadenia pre potreby  obrany štátu by mali byť ukončené v októbri 2023.Viac informácií ponúka portál vpk.name.

Podľa dokumentácie bude perspektívny námorný robot/dron s priemerom trupu do 300 mm vybavený hydroakustickým komplexom a rádiovou komunikáciou. Musí pracovať autonómne najmenej 24 hodín v hĺbke tisíc metrov, vyvinúť maximálnu rýchlosť pod vodou najmenej 2,5 m / s, automaticky sa vyhýbať prekážkam a tiež musí byť schopný merať parametre média (teplota, rýchlosť zvuku, tlak) v celom rozsahu pracovných hĺbok ponorenia.

Česká armáda nakúpi bojové drony za 55,5 miliónov eur

Podvodný dron sa má používať v námorníctve, ako aj u civilných zákazníkov. V súčasnosti spoločnosť United Shipbuilding Corporation uskutočňuje výskum a vývoj „Perspective“ R – autonómneho bezpilotného podvodného zariadenia so schopnosťou vysielania / prijímania správ či dát od ponoriek.

V máji 2020 sa hlbokomorské bezpilotné vozidlo Víťaz vyvinuté Fondom pre pokročilý výskum dostalo na dno Mariánskej priekopy. Tento dron sa bude ďalej vylepšovať a presunie sa do tichomorskej flotily. Fond tiež vyvíja bezpilotný podvodný dron Sarma s operačnou autonómiou až tri mesiace.

Okrem toho sa ukončili práce na vytvorení jadrového ponorkového bezpilotného dronu Poseidon, ktoré sú vo výzbroji jadrových ponoriek Belgorod a Chabarovsk.

Vedúci oddelenia stavby lodí ruského námorníctva, kontradmirál Vladimir Trjapišnikov už skôr uviedol, že v súčasnosti sa ruské námorníctvo pri vývoji stavby lodí zameriava na bezpilotné zbraňové systémy. „Podnikáme vážne kroky na splnenie programu stavby lodí do roku 2050. Všetky lode sú vybavené modernými zbraňami. Hlavné zameranie je na bezpilotné prostriedky,“ uviedol. – „Sú to plavidlá bez ľudskej posádky, vzdušné dopravné prostriedky bez posádky, robotické vybavenie, ktoré vykonáva úlohy pod vodou. Spoliehame sa na tieto prostriedky, zbrane a vojenské vybavenie.“

Britskí vojaci majú nové zbrane pre boj v mestách – útočné drony 

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info