HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Do iránskej flotily pribudla nová lietadlová loď ako odpoveď Washingtonu

lietadlová loď
ilustračný obrázok/pixabay
Podľa vyhlásenia iránskych vojenských predstaviteľov krajina posilnila svoje námorníctvo pridaním novej vojnovej lode schopnej niesť lietadlá, drony, vrtuľníky a rakety, informuje portál RT.

150-metrové plavidlo Shahid Roudaki je „pripravené na vykonávanie misií,“ uvádza sa vo vyhlásení iránskej islamskej revolučnej gardy (IRGC) na svojej webovej stránke. Existujúca flotila IRGC pozostáva hlavne z malých plavidiel pri iránskom pobreží a blízko Hormuzského prielivu, strategického miesta na hlavnej medzinárodnej trase prepravy ropy a zemného plynu.

Ohlásenie nového prírastku do flotily prichádza niekoľko dní po tom, čo Teherán varoval Washington, že sa stretne so „zdrvujúcou“ odpoveďou. Tá mala prísť po správach, že americký prezident Donald Trump uvažoval o úderoch zameraných na vyradenie iránskych jadrových zariadení z prevádzky.

„Akékoľvek kroky proti iránskemu národu by určite čelili drvivej reakcii,“ uviedol hovorca iránskej vlády Ali Rabiei.

Ministerstvo spravodlivosti USA žiada zrušenie obvinení voči mexickému exministrovi podozrivému z obchodovania s drogami

Článok v New York Times naznačil, že americkí predstavitelia vrátane viceprezidenta Mikea Penceho museli Trumpa odhovárať od vojenskej akcie, ktorá mohla zahŕňať zameranie sa na primárne iránske zariadenie na obohacovanie uránu Natanz. Podľa nedávnej správy Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (IAEA) začal Teherán obohacovať urán v podzemných elektrárňach.

Matovič má jasno: V tomto roku už školy neotvorí, v hre je aj nútené testovanie

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info