HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Ďalšia blamáž: EK odmietla Matovičove plošné testovanie

Ilustračná fotokoláž / Facebook @ing.milan.uhrik) via TASR

„Mali sme byť vzorom minimálne pre EÚ, sme na smiech pred celým svetom.“, píše europoslanec Milan Uhrík

Taká je realita „dobrovoľného“ celoplošného testovania antigénovými testami Matovičovej vlády. Európska komisia v prijatom odporúčaní doslova popiera spôsob, akým sa vykonalo testovanie na Slovensku.

Aké sú európske kritériá pre nasadenie antigénových testov?
  • používanie testov, ktorých senzitivita je vyššia ako 80 %. Matovičove testy dosahovali 30 %.
  • testovanie vykonáva len vyškolený zdravotnícky personál. Matovič nahnal na testovanie veterinárov, zubárov a študentov, ktorých nevyplatil.
  • antigénové testy by sa mali použiť do piatich dní, kedy začal mať pacient príznaky COVID-19. Matovič testoval hlava nehlava – zdravých aj chorých bez rozdielu.

Kotlebu opúšťajú spolustraníci. Zakladajú si svoje vlastné hnutie

Ako a kde má podľa EÚ prebiehať testovanie antigénovými testami?
  • keď nie sú dostupné PCR testy a v ohnisku má aspoň 10% pacientov príznaky na COVID-19. Matovič prikázal testovať aj oblasti, kde sa potvrdené prípady pohybovali na úrovni pod 1 %
  • antigénové testovanie by sa malo zamerať skôr na zdravotnícky personál, na domovy sociálnych služieb, teda na rizikový personál. Matovič testuje každého obyvateľa od 10 do 65 rokov.
  • antigénový test by sa mal potvrdiť PCR testom – v ohniskách nákazy by sa negatívny test a mimo ohnísk nákazy by sa pozitívny test mal potvrdiť PCR testom. Matovič za opakované testovanie ľudí surovo pokutoval.
Európska komisia neodporúča členským štátom celoplošné testovanie.

Napriek tvrdohlavosti Matoviča stojíme pred ďalšou fázou celoplošného testovania, ktoré sa má uskutočniť v niekoľkých kolách v decembri. „Slovensko má na čele diktátora, ktorý nepozná diskusiu a vinu hádže vždy na iného. Výsledkom je, že napriek zákazu vyšlo na námestia protestovať 15-tisíc ľudí. A som presvedčený, že čoskoro ich bude ešte viac…“, uzatvára europoslanec za ĽSNS vo svojom statuse.

Koronavírus má všetky znaky biologickej zbrane, tvrdí ruský profesor

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info