HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Čínska ponorka s posádkou sa spustila na dno Mariánskej priekopy (video)

Čínska ponorka, klesajúca na dno Mariánskej priekopy, video YouTube (@South China Morning Post)

Čína spustila na dno Mariánskej priekopy v Tichom oceáne ponorku. Na jej palube sa nachádzali traja vedeckí pracovníci.

Cieľom ponoru na najhlbšie miesto na zemeguli bolo pozorovanie druhov a odobratie vzoriek hornín. Ponor na dno priekopy sa bude zrejme opakovať. O významnej vedeckej udalosti s odvolaním sa na čínsku štátnu televíziu CCTV a agentúru AFP píšu lidovky.cz.

Ponorka s názvom Fen-chou-ke, čo v čínštine znamená bojovník, podľa vedcov dosiahla hĺbku 10 909 metrov. Vďaka zostupu na dno Mariánskej priekopy vedci „pozorovali mnohé živočíšne druhy a aj neznáme organizmy na dne oceánu“.

Podmorská misia tiež odobrala vzorky hornín z dna priekopy. Tie podľa agentúry AFP môžu Číne poslúžiť k výskumu možností banského využitia oceánskych hlbín, v ktorých sa nachádzajú zásoby vzácnych minerálov. Mariánska podmorská priekopa je zhruba 2500 kilometrov dlhá a 69 kilometrov široká. Ide o hlbokomorské údolie, ktoré sa nachádza juhozápadne od amerického ostrova Guam.

Čínska výprava však zatiaľ nepokorila rekord z roku 2019, kedy misia amerického vedca Victora Vescovo zostúpila do hĺbky 10 929 metrov. Texaský investor a bývalý námorný dôstojník Vescovo pri vtedajšom ponore našiel nové druhy živočíchov. Vescovo si ale tiež všimol plastové vrecká a ďalšie stopy ľudského znečistenia na dne priekopy.

Predchádzajúci rekord držal Švajčiar Jacques Piccard a poručík amerického námorníctva Don Walsh. Tí sa spustili na palube batyskafu Trieste do hĺbky 10 916 metrov.

Taiwan na obranu pred Čínou začína so stavbou nových ponoriek

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info