HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Taiwan na obranu pred Čínou začína so stavbou nových ponoriek

ponorka
Ilustračný obrázok/pixabay
Taiwanská prezidentská kancelária informovala, že  krajina začína práce na budovaní flotily nových ponoriek vyvinutých v tuzemsku. Ostrov tvrdí, že má právo na sebaobranu proti akejkoľvek vojenskej hrozbe, informuje portál RT.

Podľa hovorcu prezidentskej kancelárie Xaviera Changa bude projekt zahŕňať osem ponoriek a posilní obranu ostrova. „To predstavuje nový míľnik v národnom pláne výroby ponoriek,“ uviedol Chang. Prezident Tsai Ing-wen sa v utorok zúčastní na slávnostnom spustení prác.

Program je súčasťou Tsaiho plánu vojenskej modernizácie a sebestačnosti. Taiwanské ministerstvo obrany v septembri uviedlo, hoci nemenovalo konkrétne Čínu, že ostrov má právo na sebaobranu a protiútoky uprostred „vysokej frekvencie hrozieb zo strany nepriateľských vojenských lodí a lietadiel v tomto roku“. Taiwanská armáda dodala, že má „jasne definované“ postupy prvej reakcie.

Kaskadér Vincent udivoval svet šialenými kúskami. Ten posledný sa mu stal osudným

Prvá ponorka z novej flotily, ktorej odhadované náklady na výrobu sú 1,72 miliardy USD, by mohla byť uvedená do prevádzky koncom roku 2024. V súčasnosti má Taiwan štyri ponorky a dve z nich pochádzajú z druhej svetovej vojny.

Miestne médiá už skôr informovali, že plán bol odložený, ale taiwanské námorníctvo začiatkom novembra uviedlo, že ostrov začne s výstavbou prvého plavidla tento mesiac v novej lodenici. „Taiwanská spoločnosť CSBC Corporation navrhla lodenicu v Kao-siung pre stavbu ponoriek a prípravné práce tam začali už v máji minulého roka,“ informovala armáda.

Prepočítanie hlasov v štáte Georgia potvrdilo víťazstvo Bidena

Oznámenie o novej flotile prichádza uprostred zvýšeného napätia s Čínou, najmä v súvislosti s predajom pokrokových zbraní USA na ostrov a návštevami amerických predstaviteľov v Tchaj-pej. Peking tvrdí, že jeho politika voči ostrovu je založená na „princípe jednej Číny“. Čínske ministerstvo zahraničia v piatok zopakovalo, že je proti všetkým formám oficiálnych interakcií medzi Washingtonom a Taiwanom a tvrdí, že bude nasledovať „nevyhnutná“ reakcia.

Podľa uznávanej právničky je núdzový stav iba vládnou fraškou!

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info